Tähtitieteellinen yhdistys Ursa

Ilmakehän optiset ilmiöt

Hämärä- ja ruskoilmiöiden havaitseminen

Hämäräilmiöiden havaitseminen onnistuu parhaiten kun taivas on täysin selkeä, jolloin pilvet eivät estä hämäräilmiöiden näkymistä. Lisäksi havaintopaikan pitäisi olla sellainen, mistä suurin osa taivaasta on kerralla näkyvissä. Hämäräilmiöitä voi havaita erityisesti kesäisin, jolloin eteläisessä Suomessa aurinko on vain hieman horisontin alapuolella, ja läpi koko lyhyen kesäyön on hämärää. Hämäräilmiöiden valokuvaaminen onnistuu parhaiten järjestelmäkameralla ja laajakulmaisella objektiivilla tai kalansilmälinssillä.

Havaintojaan hämäräilmiöistä voi raportoida jaostolle Taivaanvahdin kautta. Hämäräilmiöistä Maan varjo, hämäränsäteet ja vastahämäränsäteet kuuluvat Taivaanvahdin havainto-ohjelmaan. Ruskoilmiöiden osalta havaintoja kerätään ruskosäteistä. Sen sijaan tavallisista hämärän väreistä tai tavallisiin ala-, keski- tai yläpilviin muodostuneista aamu- tai iltaruskoista ei kerätä havaintoja, koska ne ovat hyvin yleisiä, eikä niillä juuri ole merkitystä tutkimuksen kannalta. Sen sijaan poikkeuksellisista ruskoista, kuten esimerkiksi tulivuoriruskoista kerätään havaintoja.

Raportointi

Havainnot hämärä- ja ruskoilmiöistä raportoidaan jaostolle Taivaanvahdin muu ilmiö -lomakkeella. Jotta havainnon voi lähettää, tulee ainakin seuraavat pakolliset kentät täyttää:

  • Havaintoaika (päivämäärä ja kellonaika)
  • Havaintopaikka (määritä havaintopaikka klikkaamalla oheista karttaa)
  • Havaitsijan yhteystiedot
    • Koko nimi (halutessaan nimen voi piilottaa, eli tällöin nimi ei näy julkisesti)
    • Sähköpostiosoite
    • Puhelinnumero (valinnainen)
  • Kuvaus ilmiöstä
    • Ilmiön näyttävyys (valitse se vaihtoehto, joka parhaiten kuvaa ilmiötä)
    • Kuvat (havaintoon on mahdollista lisätä enintään 8 kuvaa)
    • Havaintokertomus (ei pakollinen, mutta toivottava)
  • Lisätiedot (eivät pakollisia, mutta toivottavia)
    • Tähtiyhdistys (jos olet jonkin tähiyhdistyksen jäsen, voit valita halutessasi ilmoittaa sen tässä)
    • Tekniset tiedot (tiedot käytetystä kamerasta, objektiiveista sekä valokuvausparametreista)
    • Ilmiötunnistus (valitaan havaitut ilmiöt, hämärä- ja ruskoilmiöistä kyseeseen tulevat: a) hämäränsäteet, b) vastahämäränsäteet, c) Maan varjo, d) ruskosäteet

RSS Taivaanvahti

  • Haloilmiö Yksi halomuoto I 18.10.2026 klo 18.19; Turku; Paula Mattila
  • Muu ilmiö Kehä III 18.10.2026 klo 14.31-14.32; Kittilä, Köngäs; Sari Korva
  • Haloilmiö Harvinaisia halomuotoja IV 18.10.2026 klo 10.45-12.30; Kurikka, Jurva; Timo Nevala
  • Muu ilmiö Maan varjo V 17.10.2026 klo 18.24; Kurikka; Marko Myllyniemi
  • Muu ilmiö Muu ilmiö III 17.10.2026 klo 18.15; Lapua; Mika Latvala
  • Haloilmiö Yksi halomuoto I 16.10.2026 klo 7.54; Rethymnon, Kreeta; Jukka Oravasaari
  • Haloilmiö Useita halomuotoja II 15.10.2026 klo 12.40-13.10; Kurikka, Jurva; Timo Nevala
  • Haloilmiö Yksi halomuoto I 14.10.2026 klo 17.10; Rethymno, Kreeta; Jukka Oravasaari
  • Haloilmiö Yksi halomuoto I 13.10.2026 klo 12.59; Rethymno, Kreeta; Jukka Oravasaari
  • Haloilmiö Pintahalo II 13.10.2026 klo 11.00-12.00; Kurikka, Jurva; Timo Nevala
  • Haloilmiö Yksi halomuoto I 11.10.2026 klo 17.20-17.35; Turku; Paula Mattila
  • Haloilmiö Yksi halomuoto I 10.10.2026 klo 15.00-17.00; Kurikka, Jurva; Timo Nevala
  • Haloilmiö Yksi halomuoto I 8.10.2026 klo 14.15-14.18; Nurmes; Aapo Pulkkinen
  • Haloilmiö Useita halomuotoja II 8.10.2026 klo 12.48; Kiuruvesi, Sulkavanjärvi; Ritva Pietikäinen 3
  • Haloilmiö Yksi halomuoto I 8.10.2026 klo 11.47; Kangasala; Jukka Oravasaari