Tähtitieteellinen yhdistys Ursa
Ilmakehän optiset ilmiöt
Hämärä- ja ruskoilmiöiden havaitseminen
Hämäräilmiöiden havaitseminen onnistuu parhaiten kun taivas on täysin selkeä, jolloin pilvet eivät estä hämäräilmiöiden näkymistä. Lisäksi havaintopaikan pitäisi olla sellainen, mistä suurin osa taivaasta on kerralla näkyvissä. Hämäräilmiöitä voi havaita erityisesti kesäisin, jolloin eteläisessä Suomessa aurinko on vain hieman horisontin alapuolella, ja läpi koko lyhyen kesäyön on hämärää. Hämäräilmiöiden valokuvaaminen onnistuu parhaiten järjestelmäkameralla ja laajakulmaisella objektiivilla tai kalansilmälinssillä.
Havaintojaan hämäräilmiöistä voi raportoida jaostolle Taivaanvahdin kautta. Hämäräilmiöistä Maan varjo, hämäränsäteet ja vastahämäränsäteet kuuluvat Taivaanvahdin havainto-ohjelmaan. Ruskoilmiöiden osalta havaintoja kerätään ruskosäteistä. Sen sijaan tavallisista hämärän väreistä tai tavallisiin ala-, keski- tai yläpilviin muodostuneista aamu- tai iltaruskoista ei kerätä havaintoja, koska ne ovat hyvin yleisiä, eikä niillä juuri ole merkitystä tutkimuksen kannalta. Sen sijaan poikkeuksellisista ruskoista, kuten esimerkiksi tulivuoriruskoista kerätään havaintoja.
Raportointi
Havainnot hämärä- ja ruskoilmiöistä raportoidaan jaostolle Taivaanvahdin muu ilmiö -lomakkeella. Jotta havainnon voi lähettää, tulee ainakin seuraavat pakolliset kentät täyttää:
- Havaintoaika (päivämäärä ja kellonaika)
- Havaintopaikka (määritä havaintopaikka klikkaamalla oheista karttaa)
- Havaitsijan yhteystiedot
- Koko nimi (halutessaan nimen voi piilottaa, eli tällöin nimi ei näy julkisesti)
- Sähköpostiosoite
- Puhelinnumero (valinnainen)
- Kuvaus ilmiöstä
- Ilmiön näyttävyys (valitse se vaihtoehto, joka parhaiten kuvaa ilmiötä)
- Kuvat (havaintoon on mahdollista lisätä enintään 8 kuvaa)
- Havaintokertomus (ei pakollinen, mutta toivottava)
- Lisätiedot (eivät pakollisia, mutta toivottavia)
- Tähtiyhdistys (jos olet jonkin tähiyhdistyksen jäsen, voit valita halutessasi ilmoittaa sen tässä)
- Tekniset tiedot (tiedot käytetystä kamerasta, objektiiveista sekä valokuvausparametreista)
- Ilmiötunnistus (valitaan havaitut ilmiöt, hämärä- ja ruskoilmiöistä kyseeseen tulevat: a) hämäränsäteet, b) vastahämäränsäteet, c) Maan varjo, d) ruskosäteet
-
Yksi halomuoto I 18.6.2026 klo 9.16; Turku; Paula Mattila
-
Hämäränsäteet 18.6.2026 klo 2.10; Akaa; Markku Ruonala -
Hyvin heikkoja yöpilviä I 18.6.2026 klo 1.55; Akaa; Markku Ruonala -
Himmeitä yöpilviä II 18.6.2026 klo 1.20-1.52; Helsinki; Pentti Arpalahti -
Väripilviä IV 17.6.2026 klo 18.10; Kurikka; Marko Myllyniemi -
Vastapilvisäteet III 17.6.2026 klo 17.22; Kurikka; Marko Myllyniemi -
Useita halomuotoja II 17.6.2026 klo 13.50; Kurikka; Marko Myllyniemi -
Yksi halomuoto I 17.6.2026 klo 11.30-13.30; Kurikka, Jurva; Timo Nevala -
Useita halomuotoja II 17.6.2026 klo 10.52-11.05; Turku; Mikko Peussa -
Useita halomuotoja II 17.6.2026 klo 7.30-8.54; Turku; Paula Mattila -
Selvästi näkyviä yöpilviä III 17.6.2026 klo 0.52-1.26; Laivareitti Maarianhamina - Helsinki; Pentti Arpalahti
-
Yksi halomuoto I 16.6.2026 klo 21.00-21.05; Turku; Mikko Peussa -
Yksi halomuoto I 16.6.2026 klo 19.51; Kurikka, Jurva; Timo Nevala -
Yksi halomuoto I 16.6.2026 klo 19.13; Vantaa, Pähkinärinne; Paula Wirtanen -
Kehä IV 16.6.2026 klo 18.47-18.55; Kittilä, Köngäs; Sari Korva
