Tähtitieteellinen yhdistys Ursa
Ilmakehän optiset ilmiöt
Heinäkuu 2007 / July 2007
käytetyt symbolit / key to symbols:
22° rengas / 22° halo | 46° rengas / 46° halo 46° ylläsivuava kaari / 46° supralateral arc 46° allasivuava kaari / 46° infralateral arc horisonttirengas / parhelic circle ala-aurinko / subsun muita halomuotoja / other halo forms |
muut halomuodot / other halo forms:
23yph – 23° ylempi parheelia / 23° upper plate arc | ykoPk – yläkovera Parryn kaari / upper suncave Parry arc |
havainnon luokka / observation status: |
heinäkuu | |||||
Pertti Havia Turku | |||||
heinäkuu | |||||
Timo Kuhmonen Espoo | |||||
30: 23yph |
heinäkuu | |||||
Sami Luoma-Pukkila Lahti | |||||
heinäkuu | |||||
Ismo Luukkonen Turku | |||||
23: 23yph (v p); 26: ykoPk (p) |
heinäkuu | |||||
Marko Mikkilä Nivala
| |||||
3,4: Ylivieska, 12: Tornio, 28: Sievi |
heinäkuu | |||||
Jarmo Moilanen Vaala
| |||||
heinäkuu | |||||
Veikko Mäkelä Helsinki
| |||||
5: 23yph ? |
heinäkuu | |||||
Martti Penttinen Virrat | |||||
2: 23yph; 5: 120sa Lk ykoPk; 13: 23yph, 27: ell; 29: 23yph, 30: 24aph; 31: 23yph |
heinäkuu | |||||
Eero Savolainen Kuusankoski
| |||||
4: Leppävirta, 8: Valkeala |
heinäkuu | |||||
Olli Sälevä Rovaniemi | |||||
5: Nizza |
heinäkuu | |||||
Teemu Öhman Oulu
| |||||
29,30: Äänekoski |
- Yksi halomuoto I 18.3.2024 klo 20.17; Eura; Anonyymi
- Maan varjo I 18.3.2024 klo 18.38-18.49; Saarijärvi; Maritta Kinnunen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 16.36; Oulu; Eino Keskitalo
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 16.00; Tampere; Eero Savolainen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 15.37-18.00; Hämeenkyrö; Mervi Ketola
- Yksi halomuoto I 18.3.2024 klo 15.30-16.00; Turku; Mikko Peussa
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 14.53; Kangasala; Jukka Oravasaari
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 14.22-22.03; Kuusamo, Rukatunturi, Käylä; Jani Päiväniemi
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 13.00-16.02; Tampere; Ilpo Hyvarinen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 12.20; Tampere; Anita Raitanen
- Useita kirkkaita halomuotoja III 18.3.2024 klo 9.52-10.55; Kurikka; Marko Myllyniemi
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 9.18-10.10; Kuhmo, Niemiskylä; Anonyymi
- Harvinaisia halomuotoja IV 18.3.2024 klo 8.10-15.00; Juva; Petri Martikainen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 6.25-8.55; Turku; Paula Mattila
- Yksi halomuoto 17.3.2024 klo 21.14; Kokkola; Pentti Ketola