Tähtitieteellinen yhdistys Ursa
Ilmakehän optiset ilmiöt
Toukokuu 2007 / May 2007
käytetyt symbolit / key to symbols:
22° rengas / 22° halo | 46° rengas / 46° halo 46° ylläsivuava kaari / 46° supralateral arc 46° allasivuava kaari / 46° infralateral arc horisonttirengas / parhelic circle ala-aurinko / subsun muita halomuotoja / other halo forms |
muut halomuodot / other halo forms:
120sa – 120° sivuauringot / 120° parhelia yTk – ylemmät Tapen kaaret / upper Tape arcs 9r – 9° rengas / 9° halo 18ph – 18° parheeliat / 18° plate arcs 23yph – 23° ylempi parheelia / 23° upper plate arc 24r – 24° rengas / 24° halo | Lk – Lowitzin kaaret / Lowitz arcs |
havainnon luokka / observation status: |
toukokuu | |||||
Pertti Havia Turku | |||||
5: 9r 6: Tarvasjoki |
toukokuu | |||||
Petteri Kankaro Turku | |||||
13: 23yph 5: Helsinki, 17: Salo |
toukokuu | |||||
Timo Kuhmonen Espoo | |||||
5: Kuopio, 6: Heinola, 11: Helsinki |
toukokuu | |||||
Sami Luoma-Pukkila Lahti | |||||
17: Hamina |
toukokuu | |||||
Ismo Luukkonen Turku | |||||
5: 9r, 18ph, 23yph; 13: 23yph |
toukokuu | |||||
Marko Mikkilä Nivala | |||||
2,14,22: Sievi, 21:Ylivieska |
toukokuu | |||||
Jarmo Moilanen Vaala | |||||
5: 9r (p), 9aph (p) 5: Tallinn, Estonia, 7–8: Keuruu, 9: Jämsä – Kuhmoinen, 21: Kuhmoinen – Mänttä, 22: Kärsämäki |
toukokuu | |||||
Veikko Mäkelä Helsinki
| |||||
19: Lapinjärvi |
toukokuu | |||||
Martti Penttinen Virrat | |||||
8: Lk, yTk; 11: 23yph; 13: 23yph, 24aph; 14: 20r, 24r; 17: Lk; 19: 23yph; 31: 23yph 12: Pirkkala |
toukokuu | |||||
Jukka Ruoskanen Riihimäki | |||||
5: 120s, 9aph, 9r, 18r, 18ph, 20r, 23yph, 24r, 35r; 29: 18r, 23yph |
toukokuu | |||||
Eero Savolainen Kuusankoski | |||||
18: 120sa; 27: 23yph 17: Varpaisjärvi |
toukokuu | |||||
Olli Sälevä Rovaniemi | |||||
toukokuu | |||||
Teemu Öhman Oulu
| |||||
27: Björkö, Sweden |
- Yksi halomuoto I 18.3.2024 klo 20.17; Eura; Anonyymi
- Maan varjo I 18.3.2024 klo 18.38-18.49; Saarijärvi; Maritta Kinnunen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 16.36; Oulu; Eino Keskitalo
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 16.00; Tampere; Eero Savolainen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 15.37-18.00; Hämeenkyrö; Mervi Ketola
- Yksi halomuoto I 18.3.2024 klo 15.30-16.00; Turku; Mikko Peussa
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 14.53; Kangasala; Jukka Oravasaari
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 13.00-16.02; Tampere; Ilpo Hyvarinen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 12.20; Tampere; Anita Raitanen
- Useita kirkkaita halomuotoja III 18.3.2024 klo 9.52-10.55; Kurikka; Marko Myllyniemi
- Harvinaisia halomuotoja IV 18.3.2024 klo 8.10-15.00; Juva; Petri Martikainen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 6.25-8.55; Turku; Paula Mattila
- Yksi halomuoto 17.3.2024 klo 21.14; Kokkola; Pentti Ketola
- Sininen välähdys III 17.3.2024 klo 18.35-18.45; Rauma; Tapio Nylund
- Yksi halomuoto I 17.3.2024 klo 16.46; Lahti; Anonyymi