Tähtitieteellinen yhdistys Ursa

Ilmakehän optiset ilmiöt

Yöpilvihavainnot 2010

Tälle sivulle on kerätty havaitsijoiden ilmoittamia yöpilvihavaintoja kesältä 2010. Tälle sivulle raportoidut havainnot ovat pikaraportteja ja varsinaiseen yhteenvetoon toivotaan "virallisia" havaintoraportteja. Tarkemmin yöpilvihavainnoista kerrotaan havainto-oppaassa.

Yöpilvinäytelmää kuvaavat indeksit ovat: I (intensiteetti eli kirkkaus), joka kertoo yöpilvien suurimman kirkkauden yöaikana yöpilvihavainnoissa käytetyllä asteikolla 1-5 sekä W (laajuus), joka kuvaa näytelmän laajuutta taivaalla asteikolla 1-5, jossa 1 tarkoittaa yksittäisiä yöpilvimuotoja ja 5 koko taivaan yli ulottuvaa näytelmää. NEG on negatiivinen havainto eli ei yöpilviä näkyvissä.

Havainnon luotettavuutta on arvioitu r-indeksin avulla. Vain hiukan epävarmat (r = 0) havainnot on ilmoitettu. Jos indeksiä ei ole mainittu, kyseessä varma havainto.

Yöpilvien rakenne on kuvattu yöpilvimuotojen luokitusjärjestelmää käyttäen.

Muita yöpilvisivuja:

Päivä Klo Rakenne I W r Havaitsija Paikka  

Toukokuu

14./15. 23.45-00.00 NEG 0 Veikko Mäkelä Artjärvi
15./16. ei havaintoja
16./17. ei havaintoja
17./18. ei havaintoja
18./19. ei havaintoja
19./20. ei havaintoja
20./21. ei havaintoja
21./22. ei havaintoja
22./23. ei havaintoja
23./24. ei havaintoja
24./25. ei havaintoja
25./26. ei havaintoja
26./27. ei havaintoja
27./28. ei havaintoja
28./29. 00.25-00.55 NEG Veikko Mäkelä Helsinki, Ullanlinna
28./29. 00.30-00.50 NEG 0 Hannu Määttänen Helsinki, Pihlajamäki
29./30. ei havaintoja
30./31. 00.35-01.05 NEG 0 Hannu Määttänen Helsinki, Pihlajamäki
31./01. 00.20-01.10 NEG 0 Hannu Määttänen Helsinki, Pihlajamäki
31./01. 01.50 IIab 3 2 Pekka Parviainen Eura » lisää
31./01. 02.30-02.45 IIab 2 2 Pertti Havia Turku » lisää

Kesäkuu

01./02. ei havaintoja
02./03. ei havaintoja
03./04. 00.30-00.45 NEG Veikko Mäkelä Helsinki, Ullanlinna
04./05. 00.20-00.40 NEG Veikko Mäkelä Helsinki, Ullanlinna
05./06. 00.35-01.00 NEG Veikko Mäkelä Helsinki, Ullanlinna
06./07. ei havaintoja
07./08. ei havaintoja
08./09. ei havaintoja
09./10. ei havaintoja
10./11. 00.50-02.00 NEG Hannu Määttänen Helsinki, Malmi
11./12. ei havaintoja
12./13. ei havaintoja
13./14. 02.05 IIb 1 1 Pekka Parviainen Turku » lisää
14./15. ei havaintoja
15./16. ei havaintoja
16./17. ei havaintoja
17./18. ei havaintoja
18./19. ei havaintoja
19./20. 02.00 I, IIab 1 2 Pekka Parviainen Turku » lisää
20./21. ei havaintoja
21./22. ei havaintoja
22./23. 02.50 IIab 1 1 Pekka Parviainen Turku » lisää
23./24. 00.30-02.00 I, IIab 2 2 Pertti Havia Turku » lisää
23./24. 00.40-01.50 I, IIab 2 2 Hannu Määttänen Helsinki, Pihlajamäki-Malmi » lisää
23./24. 01.10-01.20 I, IIab 2 2 Henri Peltola Espoo » lisää
23./24. 01.30-01.40 IIab, III 3 3 Pekka Parviainen Rauma » lisää
24./25. 00.00-01.00 NEG Joni Tahkoniemi Turku
24./25. 00.30-01.45 NEG Pertti Havia Turku
24./25. 01.00-01.30 NEG Marko Myllyniemi Ilmajoki
25./26. 00.00-01.00 IIb 3 1 Juha Ojanperä Pomarkku, Isojärvi » lisää
25./26. 01.00-01.30 I, IIab, IVc 2 2 Joni Tahkoniemi Turku » lisää
25./26. 01.30 IIab 3 4 Pekka Parviainen Eura » lisää
26./27. 00.45-02.15 I, IIab 2 2 Pertti Havia Turku » lisää
26./27. 01.00-01.55 I, IIab, IVb 2 4 Hannu Määttänen Helsinki, Pihlajamäki-Malmi » lisää
26./27. 01.00-02.15 I, IIab, IIIab, S, P 3 4 Joni Tahkoniemi Turku » lisää
26./27. 01.05 II 1 2 Jorma Koski Porvoo, Sondby » lisää
26./27. 02.00 I, IIa, III 2 4 Pekka Parviainen Eura » lisää
27./28. 01.15-02.30 I, IIa 2 2 Pertti Havia Turku » lisää
27./28. 01.30 I, IIa, IIIa 2 3 Joni Tahkoniemi Turku » lisää
27./28. 01.30 I, IIIa 2 2 Pekka Parviainen Eura » lisää
28./29. 00.30-02.05 I, IIab, IVc 3 4 Hannu Määttänen Helsinki, Pihlajamäki » lisää
28./29. 01.30 I, IIa 1 3 Pekka Parviainen Turku » lisää
29./30. 01.20-01.25 II, IIIa 2 2 Pekka Parviainen Turku » lisää
29./30. 01.20-01.45 I, IIa 2 5 Hannu Määttänen Helsinki, Pihlajamäki » lisää
29./30. 01.40 IIa, IIIb? 1 2 Samuli Vuorinen Helsinki » lisää
30./01. 23.30-02.15 NEG Hannu Määttänen Artjärvi, Tähtikallio

Heinäkuu

01./02. 00.10-01.50 NEG Hannu Määttänen Artjärvi, Tähtikallio
02./03. 00.00-02.00 NEG Joni Tahkoniemi Turku
02./03. 00.15-00.30 NEG 0 Veikko Mäkelä Helsinki, Ullanlinna
02./03. 00.20-00.40 NEG 0 Hannu Määttänen Helsinki, Pihlajamäki
02./03. 01.45 I, IIa 1 2 Pekka Parviainen Turku » lisää
03./04. 00.00-01.00 NEG Jari Luomanen Tampere
03./04. 00.15-02.20 NEG 0 Hannu Määttänen Artjärvi, Tähtikallio
03./04. 00.30-01.10 NEG Marko Myllyniemi Ilmajoki
03./04. 00.30-01.30 NEG Veikko Mäkelä Helsinki, Punavuori
03./04. 02.00-02.30 IIab 1 2 Pertti Havia Turku » lisää
03./04. 02.00 IIa 1 2 Joni Tahkoniemi Turku » lisää
03./04. 02.15 IIa 1 1 Pekka Parviainen Rauma » lisää
04./05. 00.20-01.00 NEG Marko Myllyniemi Ilmajoki
04./05. 23.55-02.55 I, IIab, IIIab, IVc 3 2 Pertti Havia Turku » lisää
04./05. 00.01-01.40 I, IIa 2 2 Kari Nyman Nokia » lisää
04./05. 00.11-02.06 I, IIab, IIIb, IVbc 3 2 Jorma Koski Porvoo, Sondby » lisää
04./05. 00.30-02.00 I, IIab, IIIab, IVac, S 3 2 Joni Tahkoniemi Turku » lisää
04./05. 00.45-01.00 I, IIab, IIIab, IVc 3 2 Veikko Mäkelä Helsinki, Ullanlinna » lisää
04./05. 00.55 I, IIa 3 2 Kaj Wikstedt Kirkkonummi, Oitmäki » lisää
04./05. 01.00-01.25 I, IIab, IIIb 3 3 Hannu Määttänen Helsinki, Pihlajamäki » lisää
04./05. 01.00-02.00 I, IIab, IIIa 3 3 Pekka Parviainen Turku » lisää
04./05. 01.30 IIa 3 2 Ville Heimonen Helsinki, Meri-Rastila » lisää
04./05. 01.40 I, IIab, IVc 2 2 Jari Luomanen Tampere » lisää
05./06. 00.30-01.30 NEG Kari Nyman Nokia
05./06. 00.50-01.00 NEG Hannu Määttänen Helsinki, Pihlajamäki
05./06. 01.35 NEG Jari Luomanen Tampere
06./07. ei havaintoja
07./08. 00.05-02.50 I, IIab, IIIab 3 2 Pertti Havia Turku » lisää
07./08. 00.30-00.50 I, IIab 2 2 Jarkko Korhonen Salo, Halikko, Hajala » lisää
07./08. 00.30-02.00 I, II, III, IIIa 3 5 Pekka Parviainen Turku » lisää
08./09. 00.10-02.30 I, IIab, 0 2 4 Pekka Parviainen Turku » lisää
09./10. 00.15-02.30 II, IIa, III 2 2 Pekka Parviainen Turku » lisää
09./10. 00.30 IIab 1 2 Veikko Mäkelä Helsinki, Ullanlinna » lisää
09./10. 00.50-01.15 IIab 2 2 Marja Wallin Mynämäki » lisää
09./10. 01.00-01.30 I, IIab 1 2 Hannu Määttänen Helsinki, Pihlajamäki » lisää
09./10. 01.00-02.30 I, IIab 1 2 Tampereen Ursa Tampere, Kauppi » lisää
09./10. 01.15-02.00 I, IIab, IVc, S 2 2 Jari Luomanen Tampere » lisää
09./10. 01.00-02.00 I, IIab 2 2 Jorma Koski Porvoo, Sondby » lisää
10./11. 00.15-01.35 II 1 2 Marja Wallin Mynämäki » lisää
10./11. 01.40-02.00 II 1 1 Pekka Parviainen Turku » lisää
11./12. 00.00-03.00 NEG Jorma Koski Porvoo, Sondby
11./12. 01.40-01.50 II 1 1 0 Pekka Parviainen Turku » lisää
12./13. 00.00-03.00 NEG Jorma Koski Porvoo, Sondby
12./13. 00.10-01.20 NEG Hannu Määttänen Helsinki, Pihlajamäki
12./13. 00.20-00.50 NEG Veikko Mäkelä Helsinki, Ullanlinna
13./14. 00.00-02.45 I, IIab, IVc 2 2 Tampereen Ursa Tampere, Kauppi » lisää
13./14. 00.30-01.30 I, IIab, IIIb, IVc , S 4 2 Samuli Vuorinen Helsinki, Munkkiniemi » lisää
13./14. 00.30-01.30 I, IIab, IIIb, IVbc, S, P 4 2 Hannu Määttänen Helsinki, Pihlajamäki-Malmi » lisää
13./14. 00.30-02.00 I, IIa 3 4 Pekka Parviainen Eura » lisää
13./14. 00.30-02.00 I, IIab, IIIb, IVc 3 3 Jorma Koski Porvoo, Sondby » lisää
13./14. 00.40-01.30 I, IIab, IIIab, IVbc, S 4 2 Veikko Mäkelä Helsinki, Ullanlinna » lisää
13./14. 00.50-01.30 I, IIab, IIIb, IVbc, S, P 4 2 Pertti Havia Turku » lisää
13./14. 01.05-01.40 I, IIab, IIIb, IVc, P 4 3 Jarkko Korhonen Salo, Halikko, Hajala » lisää
13./14. 01.15-02.15 I, IIab, IIIab 3 2 Sami Luoma-Pukkila Lahti » lisää
14./15. 00.30-03.00 NEG Joni Tahkoniemi Turku
15./16. 00.14-01.20 I, IIab, IIIb, IVabc, S 5 3 Jari Luomanen Göteborg, RUOTSI » lisää
16./17. 00.00-02.30 NEG Joni Tahkoniemi Turku
16./17. 00.45-01.15 NEG Ismo Luukkonen Turku
16./17. 01.20-01.40 IIa 1 2 Pekka Parviainen Eura » lisää
17./18. 23.50-02.30 I, IIab, 0 3 2 Pekka Parviainen Eura » lisää
17./18. 00.00-03.00 I, IIab, IVc 3 2 Tampereen Ursa Tampere, Kauppi » lisää
17./18. 00.30-01.30 I, IIab, IIIab, IVbc, S 3 2 Peter von Bagh Porvoo » lisää
17./18. 00.30-01.30 I, IIab, IIIab 3 2 Pertti Havia Turku » lisää
17./18. 00.30-01.30 I, IIab, IIIab, IVac, S 3 2 Joni Tahkoniemi Turku » lisää
17./18. 00.45-02.00 I, IIab, IIIb, IVbc 2 2 Kari Nyman Nokia » lisää
17./18. 00.50-01.45 I, IIab, IIIb, IVc 4 4 Veikko Mäkelä Imatra, Onnela » lisää
17./18. 01.20-01.25 I, IIab, IIIab, IVc 3 2 Jorma Mäntylä Kangasala » lisää
17./18. 01.46 I, IIab, IIIa, IVbc 3 2 Jari Luomanen Tampere » lisää
17./18. 02.10-02.15 I, IIab, IIIa, IVbc 3 2 Jarkko Korhonen Salo, Halikko, Hajala » lisää
18./19. 00.20-01.00 NEG Ismo Luukkonen Turku
18./19. 00.45 NEG Pekka Parviainen Eura
18./19. 02.00 I, IIIa 1 2 Pekka Parviainen Eura » lisää
19./20. 00.00-02.30 I, IIab, IVc 2 2 Tampereen Ursa Tampere, Kauppi » lisää
19./20. 00.30-02.00 I, IIa, IIIa 2 2 Pekka Parviainen Turku » lisää
19./20. 00.30-03.00 I, IIab, IIIb 3 2 Jorma Koski Porvoo, Sondby » lisää
19./20. 00.30-03.15 I, IIab, IIIab, IVab, S 3 2 Pertti Havia Turku » lisää
19./20. 00.50-01.40 I, IIab, IIIb, IVbc , P 3 2 Ismo Luukkonen Turku » lisää
19./20. 01.00-01.30 I, IIa, IIIb 3 2 Veikko Mäkelä Helsinki, Ullanlinna » lisää
19./20. 01.00-02.30 I, IIab, IIIb, IVa, P 4 2 Joni Tahkoniemi Turku » lisää
19./20. 01.10-01.50 I, IIab, III 2 2 Hannu Määttänen Helsinki, Pihlajamäki-Malmi » lisää
19./20. 01.46 I, IIa, IIIb, IVbc 3 3 Jari Luomanen Tampere » lisää
20./21. 00.00-03.00 NEG 0 Joni Tahkoniemi Turku
20./21. 00.45-01.05 NEG Veikko Mäkelä Helsinki, Ullanlinna
20./21. 01.00 NEG Pekka Parviainen Turku
20./21. 01.45-02.30 I, IIa, IIIa 2 2 Pekka Parviainen Turku » lisää
21./22. 00.00-00.40 NEG Veikko Mäkelä Pohjoinen Itämeri
21./22. 00.00-02.30 NEG 0 Joni Tahkoniemi Turku
21./22. 00.40-01.10 NEG Ismo Luukkonen Turku
21./22. 00.55 NEG Pekka Parviainen Turku
21./22. 01.20-02.30 II 3 2 Pekka Parviainen Turku » lisää
22./23. ei havaintoja
23./24. ei havaintoja
24./25. ei havaintoja
25./26. 00.30-02.30 I, IIab 3 2 Pertti Havia Turku » lisää
25./26. 00.40-01.30 I, IIab 3 2 Pekka Parviainen Turku » lisää
26./27. ei havaintoja
27./28. 00.00-01.30 I, IIab, IIIb, IVab 5 2 Pekka Parviainen Turku » lisää
27./28. 00.00-03.40 I, IIab, IIIb, IVabc 5 2 Tampereen Ursa Tampere, Kauppi » lisää
27./28. 00.10-02.05 I, IIab, IIIb, IVabc 5 2 Eetu Saarti Kangasala » lisää
27./28. 00.15-01.20 I, IIab, IIIb, IVbc, S 5 2 Jorma Koski Porvoo, Sondby » lisää
27./28. 00.15-03.15 I, IIab, IIIab, IVbc 4 2 Pertti Havia Turku » lisää
27./28. 00.25-01.30 I, IIab, IIIb, IVabc, V 4 2 Ismo Luukkonen Turku » lisää
27./28. 00.30-02.10 I, IIab, IIIb, IVbc 5 2 Juha Oksa Jyväskylä, Tikkakoski » lisää
27./28. 00.30-02.40 I, IIa, IIIb, IVbc 5 2 Esko Lyytinen Vesanto » lisää
27./28. 00.35-03.00 I, IIab, IIIb, IVb 4 2 Jari Luomanen Ulvila » lisää
27./28. 00.40-00.45 I, IIab, IIIb, IVc 4 2 Marko Myllyniemi Ilmajoki » lisää
27./28. 01.00-01.40 I, IIab, IIIb, IVabc 4 2 Veikko Mäkelä Helsinki, Ullanlinna » lisää
27./28. 01.00-03.00 I, IIab, IIIb, IVabc 5 2 Sami Luoma-Pukkila Lahti » lisää
27./28. 01.30-02.00 I, IIab, IIIb, IVab 4 2 Joni Tahkoniemi Turku » lisää
27./28. 02.00-02.40 I, IIab, IIIb, IVb 4 2 Panu Lahtinen Espoo » lisää
27./28. 02.30 I, IIab, IIIb 3 2 Hannu Määttänen Helsinki, Pihlajamäki » lisää
28./29. 00.30-01.15 I, IIab 2 2 Panu Lahtinen Espoo » lisää
29./30. 00.10-03.00 I, IIab, IIIb 4 2 Pekka Parviainen Turku » lisää
29./30. 00.15-00.30 I, IIab ? 3 2 Tampereen Ursa Tampere, Kauppi » lisää
29./30. 00.45-03.30 I, IIab, IIIab, IVc 4 2 Pertti Havia Turku » lisää
29./30. 02.00 I, IIab 3 2 Joni Tahkoniemi Turku » lisää
30./31. ei havaintoja
31./01. 23.30-00.30 NEG Veikko Mäkelä Heinola
31./01. 00.30-02.00 NEG Pertti Havia Turku

Elokuu

01./02. 23.30-03.30 NEG Tampereen Ursa Tampere, Kauppi
01./02. 23.45-00.30 NEG Veikko Mäkelä Helsinki, Punavuori-Ullanlinna
01./02. 00.00-00.40 NEG Markku Ruonala Akaa, Viiala
01./02. 00.30-01.00 NEG Pertti Havia Turku
01./02. 01.10-01.30 NEG Ismo Luukkonen Turku
02./03. 22.50-00.00 I, IIab, IIIb, IVb 4 2 Ville Heimonen Helsinki, Meri-Rastila » lisää
02./03. 23.20-00.00 I, IIab 3 2 Veikko Mäkelä Helsinki, Ullanlinna » lisää
02./03. 23.30-23.40 I, IIab, IIIab, IVb 4 3 Jorma Koski Porvoo, Sondby » lisää
03./04. 22.20-22.30 II 2 1 Marja Wallin Lahti » lisää
03./04. 23.33 I 3 1 0
Jari Luomanen Tampere » lisää
04./05. 00.20-00.35 NEG Juha Oksa Jyväskylä
04./05. 00.05-00.30 I 2 2 0 Veikko Mäkelä Helsinki, Ullanlinna » lisää
05./06. 22.30-23.10 NEG Veikko Mäkelä Helsinki, Punavuori-Ullanlinna
05./06. 22.30-01.00 NEG Marja Wallin Lahti
05./06. 23.00-00.00 NEG Jorma Koski Porvoo, Sondby
05./06. 23.00-00.00 NEG Markku Ruonala Tampere
05./06. 23.00-02.00 NEG Kari Kuure Tampere, Kauppi
05./06. 23.00-04.30 NEG Tampereen Ursa Tampere, Kauppi
05./06. 23.30-00.10 NEG Marko Myllyniemi Ilmajoki
05./06. 00.30-02.00 NEG Markku Ruonala Akaa, Viiala
06./07. 22.30-23.10 NEG Veikko Mäkelä Helsinki, Punavuori-Ullanlinna
06./07. 23.30-02.30 I, IIab, IIIab, IVabc 4 2 Juha Oksa Rautalampi » lisää
06./07. 00.30-01.00 I, IIab, IIIa 2 2 Veikko Mäkelä Helsinki, Tähtitorninmäki » lisää
06./07. 00.35-00.45 I, IIab, IIIab, IVab 4 3 Jari Ylioja Haapavesi » lisää
06./07. 00.35-02.00 I, IIab 3 2 Tampereen Ursa Tampere, Kauppi » lisää
06./07. 00.40-03.10 I, IIa, IIIa, IVb 3 4 Jarmo Moilanen Oulu » lisää
06./07. 00.55-01.25 I, IIab, IIIa 3 2 Eetu Saarti Kangasala » lisää
07./08. 00.20-00.30 I, II 3 1 Pekka Parviainen Turku » lisää
08./09. ei havaintoja
09./10. ei havaintoja
10./11. ei havaintoja
11./12. ei havaintoja
12./13. 23.45-01.00 I 2 2 Pekka Parviainen Turku » lisää
12./13. 01.00-01.20 I, IIb 3 2
Jari Luomanen Tampere » lisää
13./14. ei havaintoja
14./15. ei havaintoja