Tähtitieteellinen yhdistys Ursa
Ilmakehän optiset ilmiöt
Marraskuu 2007 / November 2007
käytetyt symbolit / key to symbols:
22° rengas / 22° halo | 46° rengas / 46° halo 46° ylläsivuava kaari / 46° supralateral arc 46° allasivuava kaari / 46° infralateral arc horisonttirengas / parhelic circle ala-aurinko / subsun muita halomuotoja / other halo forms |
muut halomuodot / other halo forms:
Mk – Moilasen kaari / Moilanen arc 44sa – 44 ° sivuauringot / 44 ° parhelia asa – alasivuauringot / subparhelia K – Kernin kaari / Kern arc | 120sa – 120° sivuauringot / 120° parhelia |
havainnon luokka / observation status: |
marraskuu | |||||
Pertti Havia Turku | |||||
marraskuu | |||||
Petteri Kankaro Turku | |||||
2: Salo |
marraskuu | |||||
Timo Kuhmonen Espoo | |||||
marraskuu | |||||
Sami Luoma-Pukkila Lahti | |||||
marraskuu | |||||
Ismo Luukkonen Turku | |||||
29: Helsinki |
marraskuu | |||||
Marko Mikkilä Sievi | |||||
17: Mk 120sa 44sa hLk asa 46kk K 17:Sotkamo, 23:Kemi, 23/24:Rovaniemi |
marraskuu | |||||
Jarmo Moilanen Vaala
| |||||
23: Oulu, 24: Muhos–Vaala |
marraskuu | |||||
Martti Penttinen Virrat | |||||
marraskuu | |||||
Eero Savolainen Kuusankoski
| |||||
marraskuu | |||||
Olli Sälevä Rovaniemi | |||||
4: Mk |
marraskuu | |||||
Teemu Öhman Oulu
| |||||
- Yksi halomuoto I 18.3.2024 klo 20.17; Eura; Anonyymi
- Maan varjo I 18.3.2024 klo 18.38-18.49; Saarijärvi; Maritta Kinnunen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 16.36; Oulu; Eino Keskitalo
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 16.00; Tampere; Eero Savolainen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 15.37-18.00; Hämeenkyrö; Mervi Ketola
- Yksi halomuoto I 18.3.2024 klo 15.30-16.00; Turku; Mikko Peussa
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 14.53; Kangasala; Jukka Oravasaari
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 13.00-16.02; Tampere; Ilpo Hyvarinen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 12.20; Tampere; Anita Raitanen
- Useita kirkkaita halomuotoja III 18.3.2024 klo 9.52-10.55; Kurikka; Marko Myllyniemi
- Harvinaisia halomuotoja IV 18.3.2024 klo 8.10-15.00; Juva; Petri Martikainen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 6.25-8.55; Turku; Paula Mattila
- Yksi halomuoto 17.3.2024 klo 21.14; Kokkola; Pentti Ketola
- Sininen välähdys III 17.3.2024 klo 18.35-18.45; Rauma; Tapio Nylund
- Yksi halomuoto I 17.3.2024 klo 16.46; Lahti; Anonyymi