Tähtitieteellinen yhdistys Ursa

Ilmakehän optiset ilmiöt

Yöpilvihavainnot 2009

Tälle sivulle on kerätty havaitsijoiden ilmoittamia yöpilvihavaintoja kesältä 2009. Tälle sivulle raportoidut havainnot ovat pikaraportteja ja varsinaiseen yhteenvetoon toivotaan "virallisia" havaintoraportteja. Tarkemmin yöpilvihavainnoista kerrotaanhavainto-oppaassa.

Yöpilvinäytelmää kuvaavat indeksit ovat: I (intensiteetti eli kirkkaus), joka kertoo yöpilvien suurimman kirkkauden yöaikana yöpilvihavainnoissa käytetyllä asteikolla 1-5 sekä W (laajuus), joka kuvaa näytelmän laajuutta taivaalla asteikolla 1-5, jossa 1 tarkoittaa yksittäisiä yöpilvimuotoja ja 5 koko taivaan yli ulottuvaa näytelmää. NEG on negatiivinen havainto eli ei yöpilviä näkyvissä.

Havainnon luotettavuutta on arvioitu r-indeksin avulla. Vain hiukan epävarmat (r = 0) havainnot on ilmoitettu. Jos indeksiä ei ole mainittu, kyseessä varma havainto.

Yöpilvien rakenne on kuvattu yöpilvimuotojen luokitusjärjestelmää käyttäen.

Muita yöpilvisivuja:

Päivä Klo Rakenne I W r Havaitsija Paikka  

Toukokuu

30./31. 00.20-00.45 NEG Veikko Mäkelä Helsinki, Ullanlinna
30./31. 00.55-01.45 NEG Hannu Määttänen Helsinki, Viikki
31./01. ei havaintoja

Kesäkuu

01./02. 02.15 I? 1 2 0 Kari Nyman Nokia » lisää
02./03. ei havaintoja
03./04. ei havaintoja
04./05. ei havaintoja
05./06. ei havaintoja
06./07. ei havaintoja
07./08. ei havaintoja
08./09. ei havaintoja
09./10. 01.00-01.15 I, IIa, IIIa, IV, P 3 3 Pekka Parviainen Eura » lisää
10./11. ei havaintoja
11./12. ei havaintoja
12./13. ei havaintoja
13./14. ei havaintoja
14./15. ei havaintoja
15./16. ei havaintoja
16./17. ei havaintoja
17./18. ei havaintoja
18./19. ei havaintoja
19./20. ei havaintoja
20./21. 00.50-01.50 I, III 3 3 Hannu Määttänen Helsinki, Pihlajamäki, Malmi » lisää
20./21. 01.20-01.35 I, IIa, IIIb, IVac, P 3 3 Jorma Koski Porvoo, Sondby » lisää
20./21. 01.40-02.00 I, IIIa 1 1 Pekka Parviainen Eura » lisää
21./22. 23.40-02.05 NEG Joni Tahkoniemi Turku
21./22. 00.00-02.00 NEG Hannu Määttänen Helsinki, Viikki
21./22. 00.00-02.30 NEG Pertti Havia Turku
21./22. 00.45-01.25 NEG Veikko Mäkelä Helsinki, Ullanlinna
22./23. 00.00-02.30 NEG Joni Tahkoniemi Turku
22./23. 01.00-01.15 NEG Veikko Mäkelä Helsinki, Punavuori
23./24. 00.00-03.30 NEG Pertti Havia Turku
23./24. 00.55-01.10 NEG Veikko Mäkelä Helsinki, Punavuori
24./25. 00.00-02.00 I, IIab, IIIa, IVc, 0, P 4 5 Hannu Määttänen Helsinki, Pihlajamäki, Malmi » lisää
24./25. 00.00-02.45 I, IIab 2 3 Tampereen Ursa Tampere, Kauppi » lisää
24./25. 00.15-02.00 I, IIab, IIIb, IVbc, 0, P 4 3 Pertti Havia Turku » lisää
24./25. 00.25-01.10 I, IIab, III 4 5 Pekka Parviainen Eura » lisää
24./25. 00.45-01.15 I, IIb, IVab 1 2 Marko Myllyniemi Ilmajoki, Koskenkorva » lisää
24./25. 00.50-01.10 I, IIab, IIIb, IVc, 0, P 4 4 Veikko Mäkelä Helsinki, Ullanlinna » lisää
24./25. 00.55-02.45 I, IIab, IIIab 4 4 Joni Tahkoniemi Turku » lisää
24./25. 01.05 I, IIab 2 2 Lauri Linjama Rauma » lisää
24./25. 01.15-01.30 I, IIab, IIIb, IVbc, P, S 4 3 Jorma Koski Helsinki, Jollas » lisää
25./26. 00.00-01.10 NEG Marko Myllyniemi Ilmajoki, Koskenkorva
25./26. 00.15-00.30 I, IIa, IIIab, P 1 2 Jarkko Korhonen Salo, Halikko, Hajala » lisää
25./26. 00.30 I, IIa, IIIa, 0 , S, P 1 2 Pertti Havia Turku » lisää
25./26. 00.40-01.15 I 2 2 Pekka Parviainen Eura » lisää
25./26. 01.00-02.00 I, IIab, IIIa, V 2 2 Joni Tahkoniemi Turku » lisää
25./26. 01.10 I, IIab 1 2 Kari Nyman Nokia » lisää
26./27. 23.00-02.00 NEG Kari Nyman Nokia
26./27. 00.00-03.30 NEG Pertti Havia Turku
26./27. 00.30-01.00 NEG Marko Myllyniemi Ilmajoki, Koskenkorva
26./27. 00.50-01.10 NEG Veikko Mäkelä Helsinki, Punavuori
27./28. 23.00-02.00 NEG Kari Nyman Nokia
27./28. 00.20-01.20 NEG Marko Myllyniemi Ilmajoki, Koskenkorva
27./28. 00.45-02.15 I, IIab 1 2 Tampereen Ursa Tampere » lisää
27./28. 00.53-02.00 I, II, III 1 1 Pekka Parviainen Eura » lisää
27./28. 01.25 I, IIab 1 2 Pertti Havia Turku » lisää
28./29. 00.30-02.30 II, III 2 2 Pertti Havia Turku » lisää
28./29. 01.00-01.15 I, IIa 1 2 Kari Nyman Nokia » lisää
28./29. 01.15-01.40 I, IIab , IIIb 1 2 Hannu Määttänen Helsinki, Viikki » lisää
28./29. 01.30 IIab 1 2 Veikko Mäkelä Helsinki, Ullanlinna » lisää
29./30. 01.15 IIa 1 2 Pekka Parviainen Eura » lisää
30./01. ei havaintoja

Heinäkuu

01./02. ei havaintoja
02./03. 00.54-01.15 IIb 1 1 Pekka Parviainen Turku » lisää
02./03. 01.00-01.45 I, IIab 2 2 Kari Nyman Nokia » lisää
02./03. 01.20 I, IIab 2 2 Hannu Määttänen Helsinki, Malmi » lisää
03./04. 00.15-01.15 NEG Marko Myllyniemi Ilmajoki, Koskenkorva
03./04. 00.45-01.15 I, IIab, IIIb, IVc 3 4 Veikko Mäkelä Helsinki, Ullanlinna » lisää
03./04. 00.55-01.25 I, IIa, IIIb, IVc 2 5 Hannu Määttänen Helsinki, Malmi » lisää
03./04. 01.00-02.15 I, IIab, IVc 1 3 Tampereen Ursa Tampere » lisää
03./04. 01.30-02.10 I, IIab, IVbc 3 2 Juha Tonttila Vantaa, Koivukylä » lisää
04./05. ei havaintoja
05./06. 23.55-00.30 NEG Marko Myllyniemi Ilmajoki, Koskenkorva
05./06. 00.00-03.00 NEG Hannu Määttänen Helsinki, Viikki
05./06. 00.55-01.10 NEG Veikko Mäkelä Helsinki, Ullanlinna
05./06. 01.35 IIb 1 1 Pekka Parviainen Turku » lisää
06./07. 00.50-01.00 NEG Veikko Mäkelä Helsinki, Punavuori
06./07. 01.40-02.25 NEG Hannu Määttänen Helsinki, Viikki
06./07. 02.45 IIb 2 1 Pekka Parviainen Turku » lisää
07./08. ei havaintoja
08./09. ei havaintoja
09./10. ei havaintoja
10./11. 00.40-01.10 NEG Veikko Mäkelä Helsinki, Ullanlinna
10./11. 02.00 I, IIIa 2 1 Pekka Parviainen Turku » lisää
11./12. ei havaintoja
12./13. ei havaintoja
13./14. 01.30-01.45 I, IIa 1 1 Pekka Parviainen Eura » lisää
14./15. 00.30-00.45 IIab 3 2 Veikko Mäkelä Helsinki, Ullanlinna » lisää
14./15. 00.30-03.15 I, IIab 3 2 Tampereen Ursa Tampere » lisää
14./15. 01.00 I, IIab, IIIa, IVbc 3 2 Markku Ruonala Ikaalinen » lisää
14./15. 01.00 IIa 2 3 Pekka Parviainen Eura » lisää
15./16. 23.00-23.30 IIa, IIIa 4 ? Marko Myllyniemi Ilmajoki, Koskenkorva » lisää
15./16. 23.30-01.00 I, IIab , 0 3 2 Kari Nyman Nokia » lisää
15./16. 00.15 IIb 3 1 Pekka Parviainen Turku » lisää
15./16. 00.20-00.30 I, IIab 2 2 Veikko Mäkelä Helsinki, Ullanlinna » lisää
15./16. 00.30-02.30 I, IIa, IVc 2 2 Tampereen Ursa Tampere » lisää
15./16. 00.45-02.25 I, IIa, IVc 3 2 Hannu Määttänen Helsinki, Pihlajamäki, Viikki » lisää
16./17. 23.40-01.45 I, IIa, IIIa, P 2 2 Pekka Parviainen Turku » lisää
16./17. 01.30-03.00 I, IIa 1 3 Tampereen Ursa Tampere » lisää
16./17. 01.00-01.05 I, IIa, IIIa, P 3 3 Hannu Määttänen Helsinki, Pihlajamäki » lisää
17./18. 23.30-02.00 I, II, IIIa, P 3 4 Pekka Parviainen Turku » lisää
17./18. 23.40-00.50 I, IIa, IIIa 2 4 Leo Wikholm Vihti » lisää
17./18. 23.50 I, IIab, IIIb, P 2 3 Henri Peltola Espoo » lisää
17./18. 00.25-01.20 I,IIab,IIIab,IVabc,0,P 4 3 Timo Nousiainen Helsinki » lisää
17./18. 00.30-01.15 I, IIa, IIIab, IVabc, P 4 3 Pertti Havia Turku » lisää
17./18. 00.15-01.40 I, IIa, IIIab, IVc, P 3 3 Ismo Luukkonen Turku » lisää
17./18. 00.45-01.30 I, IIa, IIIb, IVbc, S, P 3 3 Jarkko Korhonen Salo, Halikko, Hajala » lisää
17./18. 01.00-01.30 I, IIa, 0 1 2 Kari Nyman Nokia » lisää
17./18. 01.10-01.15 I, IIa, IIIb, IVa 3 3 Ville Heimonen Helsinki, Oulunkylä » lisää
17./18. 01.15-01.20 I, IIa, IIIb, IVb, 0 3 3 Hannu Määttänen Helsinki, Pihlajamäki, Malmi » lisää
18./19. ei havaintoja
19./20. 23.50 I, IIa 4 3 Pekka Parviainen Turku » lisää
20./21. ?? I, II, IIIa 2 2 Pekka Parviainen Eura » lisää
20./21. 02.00 I, IIab 2 2 Hannu Määttänen Helsinki, Pihlajamäki » lisää
21./22. 23.40-03.15 I, IIab, IIIb, IVbc, 0, S 5 4 Tampereen Ursa Tampere » lisää
21./22. 23.50 I, IIab, IVbc, S 3 4 Henri Peltola Espoo » lisää
21./22. 00.15-03.00 I, IIab, IIIb, IVabc,0,S,P 5 5 Jari Luomanen Tampere » lisää
21./22. 00.20 ? 4 ? Pekka Parviainen Eura » lisää
21./22. 00.20-02.30 I, IIab, IIIb,IVabc,0,S,P 5 4 Kari Nyman Nokia » lisää
21./22. 00.35-00.40 I, IIab, IVbc, 0 5 4 Ville Heimonen Helsinki, Käpylä » lisää
21./22. 00.40-01.30 I, IIab, IIIb, IVabc, 0,P 5 3 Hannu Määttänen Helsinki, Pihlajamäki, Malmi » lisää
21./22. 01.00-02.00 I, IIab, IIIab, IVabc, 0 4 4 Anne Pöyhönen Tampere » lisää
21./22. 01.00-02.30 I, IIab, IIIb, IVabc,0,S,P 5 4 Sari Leimu Ylöjärvi » lisää
21./22. 01.05-01.30 I, IIab, IIIab, IVabc, 0 5 3 Timo Nousiainen Helsinki » lisää
21./22. 02.30 I, IIab, IIIb, IVbc, 0 5 4 Jouko Markkanen Espoo » lisää
22./23. 00.40-02.50 I, IIab, IVbc 4 3 Esko Lyytinen Vesanto » lisää
22./23. 01.45 I, IIab, IIIb, IVc 3 2 Hannu Määttänen Helsinki, Pihlajamäki » lisää
23./24. 01.00-03.00 I, IIab, IIIb, IVbc, S, P 4 3 Esko Lyytinen Vesanto » lisää
23./24. 01.30 I, IIab, IIIb 2 2 Hannu Määttänen Helsinki, Pihlajamäki » lisää
24./25. 00.05-00.50 I, IIab, IIIab, IVabc, S 4 3 Henri Peltola Linköping, RUOTSI » lisää
25./26. 23.45-23.55 I, IIab, IVbc 3 3 Timo Nousiainen Helsinki » lisää
25./26. 00.00-01.30 I, IIb, 0 4 3 Pekka Parviainen Turku » lisää
25./26. 00.00-03.00 I, IIab, IVabc, S 4 3 Tampereen Ursa Tampere » lisää
25./26. 00.50-01.40 I, IIab, IIIab, IVabc, P 5 3 Ville Heimonen Helsinki, Oulunkylä » lisää
25./26. 00.50-03.50 ? 4 2 Pertti Havia Turku » lisää
25./26. 01.00-02.30 I, IIab, IVabc, S 5 3 Jari Luomanen Tampere » lisää
25./26. 00.55-01.05 I, IIab, IIIa, IVb 4 2 Veikko Mäkelä Helsinki, Ullanlinna » lisää
25./26. 01.05-01.15 I, IIab, IIIb, IVabc 5 3 Juha Tonttila Ylöjärvi, Kuru » lisää
26./27. 00.00-02.30 NEG 0 Hannu Määttänen Helsinki, Viikki
27./28. 23.40-03.15 I, IIab, IIIb, IVbc 5 4 Esko Lyytinen Vesanto » lisää
27./28. 00.00-03.15 I, IIab, IIIb, IVabc 5 3 Tampereen Ursa Tampere » lisää
27./28. 00.15-02.55 I, IIab, IIIab, IVabc 4 2 Pertti Havia Turku » lisää
27./28. 00.40-01.30 IIa, IIIb 4 3 Pekka Parviainen Eura » lisää
27./28. 00.45-01.45 I, IIab, IIIb, IVabc 5 2 Timo Nousiainen Helsinki » lisää
27./28. 00.15-01.00 I, IIab, IIIb 4 2 Veikko Mäkelä Helsinki, Ullanlinna » lisää
27./28. 00.55 I, IIab, IIIb, IVbc 4 2 Hannu Määttänen Helsinki, Pihlajamäki » lisää
27./28. 00.55-01.55 I, IIab, IIIab, IVabc 5 3 Kari Kuure Tampere » lisää
27./28. 01.00-01.55 I, IIab, IIIab, IVabc 5 3 Juha Oksa Jyväskylä, Leppälahti » lisää
28./29. ei havaintoja
29./30. 01.40-03.00 I, IIab 2 1 Pekka Parviainen Turku » lisää
30./31. 00.00-01.00 I, IIb, IIIa 3 3 Pekka Parviainen Turku » lisää
30./31. 00.00-03.15 I, IIab, IVc 4 3 Tampereen Ursa Tampere » lisää
30./31. 02.15-02.45 I, IIa, IIIa, IVa, P 3 2 Pertti Havia Turku » lisää
31./01. ei havaintoja

Elokuu

01./02. 00.00-00.30 I, IIa ? ? Sami Luoma-Pukkila Lahti » lisää
01./02. 00.35-00.50 I, IIab, IIIb, P 3 2 Juha Tonttila Vantaa, Koivukylä » lisää
01./02. 01.20 IIa 1 1 Pekka Parviainen Turku » lisää
02./03. 02.10-02.20 I, IIab 3 2 Veikko Mäkelä Liminka, Tupos » lisää
03./04. 23.30-03.00 IIa 2 2 Pekka Parviainen Turku » lisää
03./04. 23.30-03.30 I, IIab, IVabc 3 2 Tampereen Ursa Tampere » lisää
03./04. 23.55-03.20 I, IIab, IIIb 3 2 Pertti Havia Turku » lisää
03./04. 00.05-02.30 I, IIab, IIIb, IVb 3 2 Kari Nyman Nokia » lisää
03./04. 00.50 I, IIab, IVc 2 2 Hannu Määttänen Pyhäjärvi » lisää
04./05. ei havaintoja
05./06. 01.30-02.20 I, IIa 1 1 Pekka Parviainen Turku » lisää
05./06. 02.10-03.10 I, IIab, IIIb 3 2 Pertti Havia Turku » lisää
06./07. ei havaintoja
07./08. 02.15-02.30 NEG Veikko Mäkelä Helsinki, Tähtitorninmäki
07./08. 03.00 I 1 1 Pekka Parviainen Turku » lisää
08./09. 23.15-23.30 NEG Veikko Mäkelä Helsinki, Punavuori
09./10. 23.30-23.40 NEG 0 Veikko Mäkelä Helsinki, Punavuori
10./11. 23.00-04.00 I, IIab, IVbc 4 2 Tampereen Ursa Tampere » lisää
10./11. 23.45-23.50 I, IIab 3 2 Ismo Luukkonen Turku » lisää
10./11. 00.05-03.30 I, IIa, IIIb 2 2 Pertti Havia Turku » lisää
11./12. 01.00-02.00 IIb 1 1 Pekka Parviainen Eura » lisää
12./13. ei havaintoja
13./14. ei havaintoja
14./15. ei havaintoja