Tähtitieteellinen yhdistys Ursa
Ilmakehän optiset ilmiöt
Elokuu 2007 / August 2007
käytetyt symbolit / key to symbols:
22° rengas / 22° halo | 46° rengas / 46° halo 46° ylläsivuava kaari / 46° supralateral arc 46° allasivuava kaari / 46° infralateral arc horisonttirengas / parhelic circle ala-aurinko / subsun muita halomuotoja / other halo forms |
muut halomuodot / other halo forms:
9r – 9° rengas / 9° halo | 18r – 18° rengas / 18° halo |
havainnon luokka / observation status: |
elokuu | |||||
Pertti Havia Turku | |||||
15: Naantali |
elokuu | |||||
Timo Kuhmonen Espoo | |||||
elokuu | |||||
Sami Luoma-Pukkila Lahti | |||||
5: Lahti–Heinola |
elokuu | |||||
Ismo Luukkonen Turku | |||||
21: 18ph (v p) 23yph (v p) 5: Pornainen–Turku, 7: Kalajoki, 8: Kempele–Oulu, 10: Maalahti, 14: Kirkkonummi |
elokuu | |||||
Marko Mikkilä Nivala
| |||||
27: ykoPk 120sa Wvak Gvak/Tvak 11: Kalajoki, 27,28,30: Sievi |
elokuu | |||||
Jarmo Moilanen Vaala
| |||||
23: Muhos–Vaala, 24: Kuopio, 27: Vihanti |
elokuu | |||||
Veikko Mäkelä Helsinki
| |||||
elokuu | |||||
Martti Penttinen Virrat | |||||
1: ykuPk(?), 2: Lk; 14: 23yph, 21: 23yph; 26: Lk; 27: ykoPk Lk 120sa 120sak(?) 90sa(?) 5: Virrat–Ähtäri–Pielavesi, 7–9: Kuusamo, 10: Kuusamo–Ämmänsaari–Virrat |
elokuu | |||||
Jukka Ruoskanen Riihimäki
| |||||
5: 9r (v p) 20r (d); 10: 9r 18ph 18r 20r 23yph 24r; 21: 18ph |
elokuu | |||||
Eero Savolainen Kuusankoski
| |||||
elokuu | |||||
Olli Sälevä Rovaniemi | |||||
elokuu | |||||
Teemu Öhman Oulu
| |||||
11: asa 11: plane Oulunsalo–Helsinki, 12: Äänekoski |
- Yksi halomuoto I 18.3.2024 klo 20.17; Eura; Anonyymi
- Maan varjo I 18.3.2024 klo 18.38-18.49; Saarijärvi; Maritta Kinnunen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 16.36; Oulu; Eino Keskitalo
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 16.00; Tampere; Eero Savolainen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 15.37-18.00; Hämeenkyrö; Mervi Ketola
- Yksi halomuoto I 18.3.2024 klo 15.30-16.00; Turku; Mikko Peussa
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 14.53; Kangasala; Jukka Oravasaari
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 14.22-22.03; Kuusamo, Rukatunturi, Käylä; Jani Päiväniemi
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 13.00-16.02; Tampere; Ilpo Hyvarinen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 12.20; Tampere; Anita Raitanen
- Useita kirkkaita halomuotoja III 18.3.2024 klo 9.52-10.55; Kurikka; Marko Myllyniemi
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 9.18-10.10; Kuhmo, Niemiskylä; Anonyymi
- Harvinaisia halomuotoja IV 18.3.2024 klo 8.10-15.00; Juva; Petri Martikainen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 6.25-8.55; Turku; Paula Mattila
- Yksi halomuoto 17.3.2024 klo 21.14; Kokkola; Pentti Ketola