Tähtitieteellinen yhdistys Ursa
Ilmakehän optiset ilmiöt
Kesäkuu 2007 / June 2007
käytetyt symbolit / key to symbols:
22° rengas / 22° halo | 46° rengas / 46° halo 46° ylläsivuava kaari / 46° supralateral arc 46° allasivuava kaari / 46° infralateral arc horisonttirengas / parhelic circle ala-aurinko / subsun muita halomuotoja / other halo forms |
muut halomuodot / other halo forms:
9r – 9° rengas / 9° halo 18ph – 18° parheelia / 18° plate arc 23yph – 23° ylempi parheelia / 23° upper plate arc 24r – 24° rengas / 24° halo Lk – Lowitzin kaaret / Lowitz arcs | 18r – 18° rengas / 18° halo |
havainnon luokka / observation status: |
kesäkuu | |||||
Pertti Havia Turku | |||||
kesäkuu | |||||
Petteri Kankaro Merimasku | |||||
1: 23yph; 6: 23yph 23r; 7: 23yph 23r; 19: 23yph 23r |
kesäkuu | |||||
Timo Kuhmonen Espoo | |||||
kesäkuu | |||||
Sami Luoma-Pukkila Lahti | |||||
kesäkuu | |||||
Ismo Luukkonen Turku | |||||
7: 23yph 10: Lohja–Pornainen, 11: Pornainen–Turku, 22: Sousse, Tunisia, 24: Tunisia, 27: plane above Helsinki |
kesäkuu | |||||
Marko Mikkilä Nivala | |||||
5,7,11,12: Sievi, 23: Kalajoki |
kesäkuu | |||||
Jarmo Moilanen Vaala
| |||||
3: Ylivieska, 23: Korpilahti |
kesäkuu | |||||
Veikko Mäkelä Helsinki
| |||||
6: 23yph ?; 9: 23yph ? 24: Imatra |
kesäkuu | |||||
Martti Penttinen Virrat | |||||
5: 23yph; 11: Lk; 12: 23yph; 20: 23yph Lk; 29: 23yph 9,10: Hämeenkyrö |
kesäkuu | |||||
Jukka Ruoskanen Riihimäki
| |||||
6: 23yph 23r; 7: 18ph 23yph 23r; 9: 9r 18ph 18r 20r 23yph 23r 24r 35r |
kesäkuu | |||||
Eero Savolainen Kuusankoski
| |||||
5, 6: Varpaisjärvi, 23: Bled, Slovenia |
kesäkuu | |||||
Olli Sälevä Rovaniemi | |||||
3: Ivalojoki |
kesäkuu | |||||
Teemu Öhman Oulu
| |||||
1:Rättvik, Sweden, 13: Espoo |
- Yksi halomuoto I 18.3.2024 klo 20.17; Eura; Anonyymi
- Maan varjo I 18.3.2024 klo 18.38-18.49; Saarijärvi; Maritta Kinnunen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 16.36; Oulu; Eino Keskitalo
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 16.00; Tampere; Eero Savolainen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 15.37-18.00; Hämeenkyrö; Mervi Ketola
- Yksi halomuoto I 18.3.2024 klo 15.30-16.00; Turku; Mikko Peussa
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 14.53; Kangasala; Jukka Oravasaari
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 13.00-16.02; Tampere; Ilpo Hyvarinen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 12.20; Tampere; Anita Raitanen
- Useita kirkkaita halomuotoja III 18.3.2024 klo 9.52-10.55; Kurikka; Marko Myllyniemi
- Harvinaisia halomuotoja IV 18.3.2024 klo 8.10-15.00; Juva; Petri Martikainen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 6.25-8.55; Turku; Paula Mattila
- Yksi halomuoto 17.3.2024 klo 21.14; Kokkola; Pentti Ketola
- Sininen välähdys III 17.3.2024 klo 18.35-18.45; Rauma; Tapio Nylund
- Yksi halomuoto I 17.3.2024 klo 16.46; Lahti; Anonyymi