Tähtitieteellinen yhdistys Ursa
Ilmakehän optiset ilmiöt
Lokakuu 2007 / October 2007
käytetyt symbolit / key to symbols:
22° rengas / 22° halo | 46° rengas / 46° halo 46° ylläsivuava kaari / 46° supralateral arc 46° allasivuava kaari / 46° infralateral arc horisonttirengas / parhelic circle ala-aurinko / subsun muita halomuotoja / other halo forms |
muut halomuodot / other halo forms:
| |
havainnon luokka / observation status: |
lokakuu | |||||
Pertti Havia Turku | |||||
lokakuu | |||||
Petteri Kankaro Turku | |||||
lokakuu | |||||
Timo Kuhmonen Espoo | |||||
lokakuu | |||||
Ismo Luukkonen Turku | |||||
1: Espoo–Lohja, 5: Kirkkonummi, 21: plane over Germany, 22, 23: Rome, Italy, 25: plane over Italy and Hungary |
lokakuu | |||||
Marko Mikkilä Sievi
| |||||
20: Nivala |
lokakuu | |||||
Jarmo Moilanen Vaala
| |||||
3: Liminka, 6: Tyrnävä |
lokakuu | |||||
Martti Penttinen Virrat | |||||
lokakuu | |||||
Eero Savolainen Kuusankoski
| |||||
lokakuu | |||||
Olli Sälevä Rovaniemi
| |||||
lokakuu | |||||
Teemu Öhman Oulu
| |||||
- Yksi halomuoto I 18.3.2024 klo 20.17; Eura; Anonyymi
- Maan varjo I 18.3.2024 klo 18.38-18.49; Saarijärvi; Maritta Kinnunen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 16.36; Oulu; Eino Keskitalo
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 16.00; Tampere; Eero Savolainen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 15.37-18.00; Hämeenkyrö; Mervi Ketola
- Yksi halomuoto I 18.3.2024 klo 15.30-16.00; Turku; Mikko Peussa
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 14.53; Kangasala; Jukka Oravasaari
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 14.22-22.03; Kuusamo, Rukatunturi, Käylä; Jani Päiväniemi
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 13.00-16.02; Tampere; Ilpo Hyvarinen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 12.20; Tampere; Anita Raitanen
- Useita kirkkaita halomuotoja III 18.3.2024 klo 9.52-10.55; Kurikka; Marko Myllyniemi
- Harvinaisia halomuotoja IV 18.3.2024 klo 8.10-15.00; Juva; Petri Martikainen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 6.25-8.55; Turku; Paula Mattila
- Yksi halomuoto 17.3.2024 klo 21.14; Kokkola; Pentti Ketola
- Sininen välähdys III 17.3.2024 klo 18.35-18.45; Rauma; Tapio Nylund