Tähtitieteellinen yhdistys Ursa
Ilmakehän optiset ilmiöt
Huhtikuu 2007 / April 2007
käytetyt symbolit / key to symbols:
22° rengas / 22° halo | 46° rengas / 46° halo 46° ylläsivuava kaari / 46° supralateral arc 46° allasivuava kaari / 46° infralateral arc horisonttirengas / parhelic circle ala-aurinko / subsun muita halomuotoja / other halo forms |
muut halomuodot / other halo forms:
23yph – 23° ylempi parheelia / 23° upper plate arc | 120sa – 120° sivuauringot / 120° parhelia |
havainnon luokka / observation status: |
huhtikuu | |||||
Pertti Havia Turku | |||||
huhtikuu | |||||
Petteri Kankaro Turku | |||||
2: Merimasku |
huhtikuu | |||||
Timo Kuhmonen Espoo | |||||
huhtikuu | |||||
Sami Luoma-Pukkila Lahti | |||||
huhtikuu | |||||
Ismo Luukkonen Turku | |||||
22: ykoPk (p), 120sa (v p) 1: Salo – Helsinki – Paimio; 4: Stockholm, Sweden |
huhtikuu | |||||
Marko Mikkilä Nivala | |||||
5: Sievi, 14: Ylivieska, 16–25: Sievi |
huhtikuu | |||||
Jarmo Moilanen Vaala | |||||
14/15: fireball halo (p) 10: Keuruu – Jämsä; 30: Kärsämäki |
huhtikuu | |||||
Veikko Mäkelä Helsinki | |||||
15: Artjärvi; 29: Imatra |
huhtikuu | |||||
Martti Penttinen Virrat | |||||
8: e; 11: Lk 1: plane over Turku; 2, 9–17: Calgary, Canada; 8: Canmore, Canada; 18 London, Great Britain; 19: Helsinki |
huhtikuu | |||||
Jukka Ruoskanen Riihimäki
| |||||
9: Miami, USA; 11, 14: Orlando, USA; 13: Cape Canaveral, USA; 15: plane over the Baltic Sea – Helsinki |
huhtikuu | |||||
Eero Savolainen Kuusankoski | |||||
huhtikuu | |||||
Olli Sälevä Rovaniemi | |||||
huhtikuu | |||||
Teemu Öhman Oulu | |||||
2: Inverkeithing – Dunfermline, Scotland; 6–9: Aberdeen, Scotland, 12: Luton, England, 29: Äänekoski |
- Yksi halomuoto I 18.3.2024 klo 20.17; Eura; Anonyymi
- Maan varjo I 18.3.2024 klo 18.38-18.49; Saarijärvi; Maritta Kinnunen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 16.36; Oulu; Eino Keskitalo
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 16.00; Tampere; Eero Savolainen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 15.37-18.00; Hämeenkyrö; Mervi Ketola
- Yksi halomuoto I 18.3.2024 klo 15.30-16.00; Turku; Mikko Peussa
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 14.53; Kangasala; Jukka Oravasaari
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 13.00-16.02; Tampere; Ilpo Hyvarinen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 12.20; Tampere; Anita Raitanen
- Useita kirkkaita halomuotoja III 18.3.2024 klo 9.52-10.55; Kurikka; Marko Myllyniemi
- Harvinaisia halomuotoja IV 18.3.2024 klo 8.10-15.00; Juva; Petri Martikainen
- Useita halomuotoja II 18.3.2024 klo 6.25-8.55; Turku; Paula Mattila
- Yksi halomuoto 17.3.2024 klo 21.14; Kokkola; Pentti Ketola
- Sininen välähdys III 17.3.2024 klo 18.35-18.45; Rauma; Tapio Nylund
- Yksi halomuoto I 17.3.2024 klo 16.46; Lahti; Anonyymi