Tähtitieteellinen yhdistys Ursa
Avaruustekniikka

5.4.2019: Sinisiä ja vihreitä hohtavia palloja
Havainto: Huhtikuun 5.-6. päivien välisenä yönä pohjoistaivaalle ilmestyi yhtäkkiä sinisiä ja vihreitä hohtavia palloja. Niitä ilmestyi lisää ja lopulta ne heikkenivät yön mittaan. Valoilmiö liittyi Pohjois-Norjassa tehtyyn luotausrakettikokeeseen.
Havaintoja tehtiin eri puolilla, sillä sää oli laajoilla alueilla selkeä. Parhaiten ilmiö näkyi pohjoisessa Kittilässä, Kolarissa, Enontekiöllä ja Inarissa. Mutta havaintoja tehtiin myös Pöytyällä, Nivalassa, Rautavaaralla ja Tampereella, jossa valoilmiö löytyi Kaupin tulipallokameran tallenteelta. Revontulien värittämälle pohjoistaivaalle ilmestyi noin kello 1.10 toistakymmentä hohtavaa valopalloa.
Timo Koivisto tarkkaili ilmiötä Kittilässä, jossa pallot näkyivät ensin revontulien värisinä ja muuttuivat sitten sinivioleteiksi. Pallot olivat ensin yhdessä rivissä ja pian niiden alle muodostui toinen rivi. Valoilmiö jäi taivaalle heikkenemään ainakin puolen tunnin ajaksi.
Rautavaaralla Petri Sallinen huomasi saman ilmiön kello 1.21. Taivaalle ilmestyi säännöllisen muotoinen valopallokuvio, jossa oli sinistä ja vihreää. Ilmiö toistui viereen hetken päästä ja jäi taivaalle hohtamaan joksikin aikaa.
Hienoimmat hetket koettiin Pohjois-Norjassa. Sieltä Tytti Mørkved välitti kuvasarjan Rambergista, jossa kaksi ryhmää sinisiä ja vihreitä palloja vuorottelevat ja jättävät taivaalle sinertävän violetin pilven lopulta hohtamaan revontulien sekaan.
Pohjois-Norjassa tapahtuma myös videoitiin. Ainakin Ole C. Salomonsen kuvasi ilmiön Tromssassa. Youtube-videossa näkyy erittäin hienosti ilmiön syntymisen erilaiset vaiheet.
Selitys ilmiölle: Kaksi luotausrakettia laukaistiin noin 320 km korkeuteen Pohjois-Norjan Andöyan avaruuskeskuksesta. Kahdessa Azure-latauksessa oli mukana ilotulitteista tuttuja materiaaleja, kuten bariumia ja litiumia sekä trimetyyli alumiinia. Hohtavia latauksia tarkkailtiin maanpäälllisin kameroin ja tiettävästi myös lentokoneesta, jolloin voitiin tutkia revontulien syntyä ja ilmakehän yläosien sähkökenttien ominaisuuksia. Huhtikuun luotausrakettikoe tehtiin yhteistyössä Nasan kanssa. Laukaisussa käytettiin Black Brant 6A – raketteja.
Lähteet: Taivaanvahti.
- Avaruusasema ISS näkyy aamutaivaalla 17.12.2022
- Avaruusasema ISS iltataivaalla 16.9.2022
- Avaruusasema ISS näkyy iltataivaalla 22.1.2022
- Avaruusasema ISS näkyy iltataivaalla 19.9.2021
- Vilkas rakettikevät 26.6.2023
- Avaruusasema ISS iltataivaalla 16.9.2022
- Avaruusasema ISS näkyy iltataivaalla 22.1.2022
- Satelliittikolmioita iltataivaalla 31.12.2021
-
ALOS III 28.9.2023 klo 5.35, Kokkola, Pentti Ketola
-
Vanguard 1 Rocket I 25.9.2023 klo 2.39, Sammatti, Kari Kaila
-
Satelliitti III 24.9.2023 klo 22.07 - 25.9.2023 klo 1.56, Kokkola, Pentti Ketola
-
Cosmos 2219 rakettivaihe IV 24.9.2023 klo 21.59, Kurikka, Marko Myllyniemi
-
Cosmos 1470 IV 24.9.2023 klo 21.47, Kurikka, Marko Myllyniemi
- Vs: Kysely satelliittiverkostojen kuten Starlink vaikutuksesta havaintoihin 5.9.2023
- Kysely satelliittiverkostojen kuten Starlink vaikutuksesta havaintoihin 5.9.2023
- Stereo-A lähestyy ja sen vastaanotto 7.7.2023
- Kuva Space toimittaa hyperspektrikuvia Copernicus-ohjelmaan 2.7.2023
- Vs: Euclid-avaruusteleskooppi lähtee pimeän energian ja aineen metsästykseen 2.7.2023