Tähtitieteellinen yhdistys Ursa

Seuraava Ursa-Studio:

ma 13.4. klo 18.00–19.30 (noin)

Huhtikuussa näkyy usein runsaasti haloilmiöitä! Mitä ne ovat, ja milloin niitä voi nähdä? Miten suomalaiset harrastajat ovat kunnostautuneet haloilmiöiden tutkimisessa? Minkälaisia ovat kaikkein harvinaisimmat halot?

Studiossa Annen ja Tuukan lisäksi vierailee asiantuntijana Ursan ilmakehäryhmän Juha Ojanperä.

Voit lähettää studioon omia halokuviasi ja kysymyksiä haloista osoitteessa studio@ursa.fi!

Linkki lähetykseen: https://youtube.com/live/hDEVKwBIyYU

Mikä ihmeen Ursa-Studio?

Kyseessä on ursalaisten ursalaisille tekemä, YouTubessa katsottava, luonto-iltamainen suora lähetys, jossa käsitellään tähtitieteeseen ja -harrastukseen liittyviä asioita. Katsojat voivat osallistua lähetykseen esittämällä kysymyksiä YouTuben chatissa, tai jo etukäteen lähettämällä kysymyksiä tai kuvia sähköpostilla.

Myöhemmin Ursa-Studio tulee näkymään vain Ursan jäsenille, mutta vielä toistaiseksi lähetykset ovat avoimia kaikille. 

Ursa-Studiota tehtiin muutaman jakson verran ihan pandemian alussa, mutta se jäi silloin teloilleen resurssien puutteen vuoksi. Vaikka hauskaa niissä kyllä oli!

Jokaisessa lähetyksessä tulee olemaan oma teemansa ja vieraileva asiantuntija. Aiheet tulevat liikkumaan erilaisilla tähtitieteen ja -harrastuksen osa-alueilla.

Voit lähettää meille jo etukäteen teemaan liittyviä kysymyksiä ja/tai valokuviasi osoitteeseen studio@ursa.fi.

Tervetuloa siis mukaan matalalla kynnyksellä! Ursa-Studiossa nähdään!

Vuoden 2026 lähetykset

Kevään 2020 lähetykset

Palautetta

Tässä voit antaa palautetta lähetyksistä nimettömänä, tai voit myös antaa yhteystietosi jos haluat, että otamme sinuun yhteyttä palautteesi tiimoilta.

Tarkoituksenamme on kehittää lähetysten konseptia omien kokemustemme sekä katsojapalautteen perusteella.