Tähtitieteellinen yhdistys Ursa

Meteorit

Historiaa

Meteorijaosto on eräs vanhimmista Ursan jaostoista. Jaoston perustamisvuosi on 1976. Ensimmäisenä vetäjänä toimi Markku Lindqvist, joka luotsasi jaostoa 70-luvun lopulle asti. Tuolloin tärkeä kansainvälinen järjestö oli englantilainen BAA ja erillisiä havaintoprojekteja järjestettiin muutaman aktiivin voimin. Seuraavana jaostonvetäjänä toimi Seppo Salminen.

1980-luvun alussa jaoston uudeksi vetäjäksi tuli Pekka Parviainen, hän oli jaostonvetäjänä vuoteen 1986 asti. Näinä aikoina jaosto oli muodostunut osaksi kansainvälistä havaintoverkkoa ja havaintoja alettiin tekemään arkistointimielessä tietyn formaatin mukaan.

Vuosina 1986-1994 meteorijaoston vetäjänä ahkeroi Teemu Hankamäki. Tämä periodi oli järjestäytymisen ja vahvan tietokoneellistumisen jakso, sillä Saksaan perustettiin kansainvälinen meteorijärjestö IMO.

Vuoden 1994 kesällä jaostonvetäjyys vaihtui. Uudeksi vetäjäksi tuli Marko Toivonen ja apuvetäjäksi Markku Nissinen. Vuonna 2010 jaostonvetäjäksi tuli Markku Nissinen.

RSS Zeniitti

RSS Taivaanvahti

  • AurinkokuntaLyridit II 20.4.2021 klo 22.54 - 21.4.2021 klo 3.40; Jyväskylä; Harri Kiiskinen
  • AurinkokuntaLyridit II 18.4.2021 klo 23.01 - 19.4.2021 klo 2.48; Jyväskylä; Harri Kiiskinen2
  • AurinkokuntaKvadrantidit IV 3.1.2021 klo 18.05; Kuusamo, Käylä; Jani Päiväniemi
  • AurinkokuntaMeteori IV 2.9.2020 klo 3.15; Äänekoski; Rauno Parkkila

RSS Avaruus.fi-foorumi