Tähtitieteellinen yhdistys Ursa

Tähtipäivät 2023

45. valtakunnalliset Tähtipäivät järjestetään Utsjoella, hotelli Utsjoen tiloissa 17.–19.3.2023. Tapahtuman järjestävät yhteistyössä Ohcejoga Utsjoen Ursa ry, Arktinen aikavaellus ja Tähtitieteellinen yhdistys Ursa ry.

Ohjelma | Prográmma

Lisätietoja:

Ohcejoga Utsjoen Ursa ry
(mm. ohjelma, juhlaillallinen)
Juhani Harjunharja
juhani.harjunharja[ät]pp.inet.fi
  Tähtitieteellinen yhdistys Ursa ry
Anne Liljeström
anne.liljestrom[ät]ursa.fi

Majoitus ja ruokailu

Tapahtuma järjestetään Hotelli Utsjoen tiloissa. Mikäli yövyt hotellilla, huonevarauksen yhteydessä kannattaa mainita olevansa tulossa Tähtipäiville, niin huoneen saa alennettuun hintaan.

Hotelli Utsjoen sivut (aukeaa uuteen välilehteen) »

Hotelli Utsjoen hinnat Tähtipäiville tulijoille:
Kahden hengen huone 110 € / vrk (sis. aamiaisen)
Yhden hengen huone 85 € / vrk (sis. aamiaisen)
Keloiglu kahdelle hengelle  250 € / vrk, (sis. aamiaisen hotellilla)
Hirsihuvila 9 henkilölle  800 € / vrk, (sis. aamiaisen hotellilla)

Ruokailu hotellilla 
Lounas buffetpöydästä 12,50 € (kerrothan ilmoittautuessa, oletko aikeissa syödä lounasta hotellilla sunnuntaina, jotta hotelli voi varautua oikeaan ruokailijamäärään)

Juhlaillallinen: lauantai-iltana järjestetään juhlaillallinen Hotelli Utsjoella. Illallisen hinta on 42 €. Tarjolla on kala-, poro- ja kasvisvaihtoehto. Kerrothan ilmoittautumisen yhteydessä oman valintasi.
Tutustu menuun »

 

Tähtipäiville 2023 ilmoittautuminen

Ohjelma

Perjantai 17.3.: Kaiken alku – ja räjähdys?

Klo
10.00 Vastaanotto ja pitkämatkalaisten majoitus hotellilla
13.00–14.00 Lounas (omakustanteinen)
14.00 Talvi- ja tulitaiteen valmistelua; Mirja Hiltunen et al. (Lapin yliopisto)
17.00–18.00 Iltapala (omakustanteinen)
18.00 Tutustumistilaisuus ja ohjelman esittely hotellin ravintolassa; Ohcejoga Utsjoen Ursa ry
19.00 "Kaiken alku – ja räjähdys?"; Tuukka Perhoniemi (Ursa)
20.00 "Tähtitaivas ja revontulet tänään"; Eija Tanskanen (SGO), Mikko Suominen (tiedetoimittaja), Tuukka Perhoniemi (Ursa)


Lauantai 18.3.: Nykyisyys menneisyyden jatkumona?

Klo
Aamupala hotellissa majoittuville
10.00–10.15 Avaus; Ohcejoga Utsjoen Ursa ry
10.30 Pieni vaellusretki ja lyhyt selvitys Arktisesta aikavaelluksesta; Kirsi Lehto (Turun yliopisto), Juhani Harjunharja (Ohcejoga Utsjoen Ursa)
13.00–14.00 Lounas (omakustanteinen)
14.00–14.30 "Nykyisyys menneisyyden jatkumona?"; Tuukka Perhoniemi (Ursa)
14.30 Planetaario halukkaille; Mikko Suominen (tiedetoimittaja)
16.00–17.00 Sagittarius A* ja muut mustat aukot; Tommi Tenkanen (Ursa), verkkoyhteys MikkoSuominen (tiedetoimittaja)
17.00 Tähtitieteen uutisia; Harry Lehto (Turun yliopisto)
17.30 Yleistä asiaa revontulista; Eija Tanskanen (SGO) - LappiSat-satelliitti ja revontulet; Jouni Envall (SGO) - Löytöretkiä revontulivyöhykkeelle: Lapin revontulikamerahanke; Jenni Similä (SGO)
19.00 Talvinen tulitaideteos hotellin lähiympäristössä; Mirja Hiltunen et al. (Lapin yliopisto)
20.00 Juhlaillallinen (omakustanteinen ja vapaaehtoinen)
21.00 Musiikki- ja muita esityksiä talvisen tulitaiteen innoittamana; Mayu, Jenni Lind et al.
Lauantain sivuohjelmana planetaario nuorille ja varttuneemmillekin; Mikko Suominen (tiedetoimittaja)


Sunnuntai 19.3.: Kaiken loppu tulevaisuutena?

Klo
Aamupala hotellissa majoittuville
10.00 "Kaiken loppu tulevaisuutena?"; Tuukka Perhoniemi (Ursa)
11.00 Päivien päättösanat; Juhani Harjunharja (Ohcejoga Utsjoen Ursa)
12.00–13.00 Lounas (omakustanteinen)
Kesälukion suunnittelua

Prográmma

Bearjadat 17.3. (oppalaš temán ”Buot áššiid álgu – ja bávkkeheapmi?”)

Dmu
10.00    Vuostáiváldin ja guhkes mátkki duohken boahtán olbmuid idjadeapmi hoteallas
13.00–14.00    Beaiveborramuš dmu 13 – 14  (ferte máksit ieš)
14.00    Dálve- ja dolladáidaga válmmaštallan; Marja Hiltunen at al.
17.00–18.00    Oahpásmuvvandilálašvuohta ja prográmma ovdan buktin  hotealla restoráŋŋas
18.00    Eahketbihttá (eahketbihttá ferte máksit ieš)
19.00   ”Buot áššiid álgu – ja bávkkiheapmi?”; Tuukka Perhoniemi
20.00   “Nástealbmi ja guovssahasat odne”; Eija Tanskanen et.al.


Lávvardat 18.3. (oppalaš temán ”Dálááigi mannanáiggi joatkkan?”)

Dmu
   Iđitbihttá dáidda geat orrot hoteallas
10.00–10.15    Rahpan; Ohcejoga Ursa et al.
10.30    Oanehis vánddardeapmi ja oanehis čielggadeapmi Árktalaš áigevánddardeamis; Kirsi Lehto, Juhani Harjunharja
13.00–14.00    Beaiveborramuš (ferte máksit ieš)
14.00–14.30    ”Dálááigi mannanáiggi joatkkan?”; Tuukka Perhoniemi
14.30    Planetarrio das berošteaddjiide; Mikko Suominen et al.
16.00–17.00    Sagittarius A*  ja čáhppes ráiggit; Tommi Tenkanen,  neahttaoktavuohta/veahkeha Mikko Suominen
17.00    Nástediehtaga ođđasat; Harry Lehto
17.30    Oppalaččat guovssahasain; Eija Tanskanen - LappiSat-satellihtta ja guovssahasat; Jouni Envall - Gávdnantuvrrat guovssahasavádahkii: Lappi guovssahaskámerafidnu; Jenni Similä
19.00    Dálvás dolladáiddabarggu hotealla lahkasii; Mirja Hiltunen et al.
20.00    ávvumállásat (ferte máksit ieš ja eaktodáhtolaš)
21.00    Musihkka- ja earát čájáhusat maid lea inspireren dálvás dolladáidda; Mayu, Jenni Lind et al.
Lávvardaga siidoprográmman planetario ja virtuála beaivvášgoddetuvrra nuoraide ja manin ii boarrásutge olbmuide; Mikko Suominen


Sotnabeaivi 19.3. (oppalaš temán ”Nohkágo buot boahttevuođas?”)

Dmu
     Iđitbihttá daidda geat orrot hoteallas
10.00    ”Nohkágo buot boahttevuođas?”; Tuukka Perhoniemi
11.00    Beivviid loahpahansánit; Juhani Harjunharja
12.00–13.00    Beaiveborramuš  (ferte máksit ieš)  (Beaiveborrama maŋŋá geasselogahaga plánen)
    

 

RSS Zeniitti

Tapahtumakalenteri

  • 10.02.–12.02.
    Aurinkokuntatapaaminen 2023
    Ursa, aurinkokuntayhteisö / Orimattila, Artjärvi, Tähtikallion havaintokeskus
  • 24.03.–26.03.
    Laitepäivät 2023
    Ursa, havaintovälineryhmä / Orimattila, Artjärvi, Tähtikallion havaintokeskus

RSS Avaruus.fi-foorumi