Zeniitti

Tähtiharrastuksen verkkolehti

Laitepäivät 2023 Tähtikalliolla

Laitepäivät 2023 Tähtikalliolla

Juha Ojanperä

Ursan perinteiset laitepäivät järjestettiin Tähtikallion havaintokeskuksella Orimattilan Artjärvellä viikonloppuna 24.-26.3.2023. Säät eivät tapahtuman aikana suosineet havaintojen tekoa, molempina öinä oli pilvistä ja tapahtuman jälkimmäisenä yönä alkoi sakea lumisade. Lauantaina aurinko sentään edes vähän pääsi pilkistämään pilvenraosta.

Ohjelma sen sijaan oli mielenkiintoinen ja monipuolinen. Ohjelmassa oli asiaa havaintovälineistä niin tähtiharrastuksen kuin tähtitieteen ammattilaistutkimuksenkin kannalta. Ohjelman aloitti Jari Kuulan esitys hänen itse valmistamastaan William Herschelin maineikkaan kaukoputken pienoismallista. Pienoismallin esittelyn lisäksi Jari kertoi kattavasti William Herschelin urasta muusikkona ja ennenkaikkea tähtitieteilijänä. Kuulan esityksen jälkeen oli vuoro toisen Jari, eli Jari Saukkosen esityksen. Jari Saukkonen kertoi esityksessään 3 nm:n kapeakaistasuotimien käytöstä tähtikuvauksessa valovoimaisilla kaukoputkilla.

Saukkosen esityksen jälkeen otettiin yhteiskuva, jonka jälkeen Opteon Oy:n toimitusjohtaja Tapio Korhonen kertoi Opteonin ammattitähtitieteilijöille valmistamista isoista ja valovoimaisista peileistä. Erityisesti mieleen jäi Opteonin valmistama, infrapuna-alueella toimineen Herschel -kaukoputken valovoimainen peili. Korhosen esityksen jälkeen oli vuoro toisenkin ammattilaisesitelmän, jonka piti Petri Kehusmaa, joka on töissä Leibniz -instituutissa Saksassa kehittämässä Havajille sijoitettavan maailman suurimman aurinkoteleskoopin etalonia.

Kehusmaan esityksen jälkeen oli luvassa yhdistysten kuulumisia erityisesti harrastuslaitteiden kannalta. Ensin oli vuorossa UrSalon Pekka Mikkola, joka kertoi yhdistyksen omasta laitteistosta sekä Turun Ursan Kevolan laitteista, jotka ovat molempien yhdistysten yhteiskäytössä. Tämän jälkeen Janne Laukkanen Joensuun Seulasista kertoi yhdistyksen kuulumisia sekä heidän kokemuksistaan rahoituksen hakemisesta. Viimeisenä esityksenä kuulimme Tampereen Ursan Markku Lintisen esityksen etäyhteyksien avulla Tampereen kuulumisista. Esityksessään Markku kertoi muun muassa Kaupin tähtitornin taivaskameroiden avulla tehdyistä havainnoista.

Kuva: Juha Ojanperä

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *