Zeniitti

Tähtiharrastuksen verkkolehti

Porin Karhunvartijat 40 vuotta

Porin Karhunvartijat 40 vuotta

Juha Ojanperä:

Satakuntalainen tähtitieteen harrastajain yhdistys Porin Karhunvartijat täyttää kuluvana vuonna 40 vuotta. Yhdistyksen perustamiskokous pidettiin Porissa 11.1.1974. Yhdistyksen aktiivijäsenet kokoontuivat juhlistamaan yhdistyksen 40 vuotista taivalta pienellä porukalla saunaillan merkeissä 30.11.2014 Ulvilaan, Loimarannan saunalle. Saunaillassa oli paikalla kahdeksan henkeä. Yhdistyksemme jäsen Mika Neittamo oli järjestänyt iltaa varten kiperän tietokilpailun, joka pisti kokeneetkin harrastajat hieromaan aivonystyröitään! Palkintona tietokilpailun voittajalle oli juhlan kunniaksi teetetty t-paita! Tietokilpailun lisäksi katselimme vanhoja kuvia ja keskustelimme ajankohtaisista aiheista niin harrastusmaailmassa kuin päivänpolitiikassakin.

Kuvia tapahtumasta:

Kuvat: Juha Ojanperä

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *