Seuraava numero
Zeniitin seuraava numero ilmestyy: Elokuu 2022
PDF
Zeniitti somessa
Uusimmat kommentit
-
Lasse Reunanen : Aikakaudet / V. M. voinee tulkita Kuusta: prenektarinen ja nektarinen...
-
Lasse Reunanen : Kuun ensikävelyt oli Maasta katsoen, Suomessa tv:n mustavalkokuvaa ja uutiskeskustelua....
-
Lasse Reunanen : JWST -projektista täsmentänyt: Jari Mäkinen blogissa 25.-26.1. ja Mikko Suominen...
-
Lasse Reunanen : JWSP saapui eilen noin klo 21 aikaan kohdealueelleen - L2...
-
Lasse Reunanen : Em. Meritalon museon linkki löytyy paremmin: Salon em. sivun yläpalkista...
-
Uusimmat uutiset
Tähdet ja avaruus
Tähdet ja avaruus: Uutiset
Taivaanvahdin havaintoja
- Starlink-satelliitteja 14.8.2022Noin 11 astetta pitkä rivistö satelliitteja samalla lentosuunnalla kuin viimeöinen raketti mutta hieman enemmän lännessä. Josko olisivat siitä peräisin. Havaittu Lohikäärmeen pään paikkeilla.
- Perseidit 14.8.2022Kolme Perseidiä tänäänkin. Parvekekamerani oli napannut niistä kaksi valosaasteen seasta ja yhden kuvasin maastossa. Parvekkeella oleva vanha järkkäri oli laukonut laajakulmalla 1118 kuvaa ja kahdessa siis ainoastaan oli Perseidi. Ilokseni huomasin Starlink-letkan jääneen myös siihen kameraan. Starlinkeistä on oma havainto.
- Starlink-satelliitteja 14.8.2022Starlink-satelliittien kaunis jono (21 kpl) eteni taivaalla. Oli upea näytös tämäkin ja satelliitit oli kuin hehkuva helminauha olisi liikkunut yötaivaalla. Valitettavasti jono oli niin tiivis, että testatussa 1 sekunnin valotuksessakin ne piirtyi yhdeksi viiruksi, vaikka silmin ne erotti erillään. Ensi kerralla sitten videokameralla jos on näin tiivis jono. Sain ne kuitenkin kahteen eri kameraan, joista […]
- Starlink-satelliitteja 14.8.2022Musk satelliit, eli aika suoraaan lännessä, n. 45 astetta, etelästä pohjoiseen
- Starlink-satelliitteja 14.8.2022Pitkä helminauhamainen vana kirkkaita valopalloja, jotka etenivät "matomaisena" nauhana taivaalla. Ilmiö oli näkyvissä noin minuutin ajan havaintopaikalle. Valokuviin ei tallentuneet nuo yksittäiset kappaleet kunnolla, vaan kännykän yökuvauksen valotusaika saa näyttämään ilmiön virheellisesti melko yhtenäiseltä vanalta.
- Starlink-satelliitteja 14.8.2022
Meta
Törmäsin aivan sattumalta näihin Zeniitin sivuihin. UMi:in tottuneena saatoin helposti tunnistaa UMi:n ja Zeniitin samankaltaisuuden.
Se, mitä kaipaan, on mahdollisuus ladata Zeniitin numero pdf:nä ja sitten tulostaa sen. Silloin olisi mahdollisuus lukea sitä silloinkin, kun tietokone ei ole käsillä, vaikkapa sängyssä kuten usein UMi:a.
Tuohon jotkut ovat käyttäneet Google Currents -palvelua. Se tietty vaatii Google-tiliä itselle 🙁 Siellä voi ladata Zeniitistä tulevan RSS-syötteen omalle laitteellaan luettavaksi versioksi.