Altair kuvattiin CHARA-interferometrillä

Tähtitieteilijät ovat ensimmäistä kertaa kuvanneet auringonkaltaisen tähden pintaa. Kohteena oli Altair, joka paitsi sijaitsee lähellä aurinkokuntaamme on myös yksi kirkkaimmista yötaivaalla näkyvistä tähdistä. Havainnoissa käytettiin neljästä teleskoopista koostuvaa CHARA-interferometriä, joka sijaitsee Mount Wilsonin vuorella Kaliforniassa.
”Optisten ja infrapunateleskooppien saralla, CHARA-interferometrillä on maailman pisin etäisyys teleskooppien välillä, ja siksi se on myös tehokkain tähtien tutkimiseen”, kertoi CHARAn johtaja Hal McAlister. CHARAn kaltaiset interferometrit koostuvat useammasta teleskoopista ja niiden tarkkuus riippuu juuri järjestelmään kuuluvien teleskooppien etäisyydestä.
Toisin kuin tähän saakka pintakuviin napatut punaiset jättiläiset, Altair on suhteellisen pieni. Sen massa on vain noin 1,7 kertaa Auringon suuruinen ja se sijaitsee 15 valovuoden etäisyydellä Maasta. Pyörimisnopeus päiväntasaajalla on hurja: noin 300 kilometriä sekunnissa! Kiertoaika on noin 10 tuntia, ja nopean pyörimisen vuoksi tähti on 22 prosenttia leveämpi kuin korkea.
CHARA sisältää yhteensä kuusi metrin halkaisijaltaan olevaa teleskooppia, joista neljää käytettiin Altairin kuvaamiseen. Interferometrian ansiosta nämä neljä teleskooppia vastasivat erotuskyvyltään 250-metristä teleskooppia.
Lue lisää National Science Foundationin tiedotteesta (englanniksi)
Lisää kuvia ja informaatiota tästä linkistä.