Arkisto


Talkooraportti

30.6.2007 klo 20.00, kirjoittaja
Kategoriat: Kalusto , Rakentaminen

Päätornin Astrofox-teleskopiin asennuksen hienosäätöä suunniteltiin. Putken jalustan juuressa olen aukon peittämistä valmisteltiin. Oven pieleen asennettiin sininen muovilista.

Uuden tornin kattovanerit asenneetiin ja luukun asennus viiveisteltiin. Oven pieleen asennettiin samalainen lista kuin päätorniinkin.

Havaintotasanteen kaide asennettiin.

Ympäristöä siivottiin laudoista ja roskia sekä risuja poltettiin.

Kari Laihian MUU-kameran ohjelmisto käynnistetiin uudelleen.

Talkoissa oli yhdeksän henkeä ja pari vierailijaakin kävi paikalla. Kolme henkeä oli yötä perjantain ja lauantain välisen yön.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *


MUU-kamera

23.6.2007 klo 23.33, kirjoittaja
Kategoriat: Kalusto

Kari Laihia kävi asentamassa MUU-sekvenssikuvauskameran Tähtikalliolle Cygnus-tapahtumaan asti.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *


Talkooraportti

6.6.2007 klo 11.12, kirjoittaja
Kategoriat: Kalusto

Astrofox-teleskooppia viritelty myös alkuviikon aikana.

Paikalla Astrofoxin edustajat ja muutama ursalainen talkoolainen.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *


Talkooraportti

2.6.2007 klo 23.44, kirjoittaja
Kategoriat: Kalusto , Rakentaminen

Loppuviikosta tehty koko joukko talkootöitä.

Päätorniin asennettu Astrofox-teleskooppi jalustoineen valmistajan edustajien avustuksella. Seurannan ja optiikan lisäasennuksia ja säätöjä tehty.

Uuden tornin portaat nostettu pystyyn ja kiinnitetty väliaikaisesti. Kattovasojen teko aloitettu.

Kolmannen tornin kupu nostettu tornin päälle, mutta lopullinen katto- ja kannatinrakenne puuttuu vielä.

Päärakennuksessä pesuhuoneen seinä- ja lattialaatoitus saatu tehtyä melkein valmiiksi. Hiukan laatoittamista vielä jäljellä. Suihkut asennettu paikalleen.

Grillipaikan luokse siirretty toinen päätornin alkuperäisestä jalustapilarista irrotetuista kaivorenkaista käytettäväksi grillin pohjana.

Pakkauslaatikoita ja alustoja purettu ja varastoitu. Ympäristöä siivottu, mm. purkamalla lautakasoja ja siirtämällä niitä grillipaikan läheisiin varastopinoihin.

Lauantaina talkoissa oli seitsemän henkeä ja kolme Astrofoxin edustajaa. Lisäksi keskiviikosta, torstaina ja perjantai työskeli vaihtelevasti 5-7 talkoolaista. Lauantai oli selkeä ja melko kuuma päivä. Tähdet ja avaruus uutisoi verkkouutisssaan Astrofox-asennuksesta.

Kuva: Veikko Mäkelä

1 kommenttia “Talkooraportti”

  1. Topi Heiskanen sanoo:

    ”Päärakennuksessä pesuhuoneen seinälaatoitus tehty ja lattialaatoitus tehty hätäisesti. Hiukan laatoittamista vielä tekemättä. Suihkut asennettu paikalleen.”
    Kuulin, kun meillä putkiremontin yhteydessä laatoitettiin mm suihkuhuone, että vesieristyksen tekoon tarvitaan ammattilainen, jolla on tarvittava pätevyys, koska kysymys on luvanvaraisesta hommasta. Otaksun, että Artjärvellä tämä on hallinnassa.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *