Google Kuu opettaa ja palkitsee

20.9.2007 klo 08.46, kirjoittaja
Kategoriat: Tähtiharrastus

Uudistettu Google Moon -nettisivusto vie jokaisen kiinnostuneen tutustumismatkalle Kuuhun. Matka koostuu satelliittien ja Apollo -alusten kuvista. Google Moon kannustaa myös oikeita kuumatkoja suunnittelevia tarjoamalla ensin Kuuhun ehtineelle 20 miljoonaa dollaria.

Google Moon -sivustolla matkalainen voi zoomata aina Kuun pinnalle asti. Oppaina toimivat paikkoihin liittyvät tietoiskut, joihin sisältyy myös videoita ja äänityksiä. Esimerkiksi Apollo-alusten laskeutumispaikat on merkitty ja niitä klikkaamalla saa lisätietoa kyseisestä lennosta. Sivusto onkin oiva oppimisväline.

Yksityiselle yritykselle, joka onnistuu viemään robotin Kuun kamaralle ja lähettämään sieltä kuvia Maahan, Google Moon on puolestaan luvannut tuon mainitun 20 miljoonan dollarin rahapalkkion.

Google Moon -sivuston mukana pääsee Kuuhun.

Tarkempia tietoja palkinnosta saa täältä.

Näkymä on Apollo 12:ta kuumoduulista. Kuva Nasa / Apollo

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *