Avaruusturistit taivaalle vievä suihkukone esiteltiin
Virgin Galactic on esitellyt uuden WhiteKnightTwo-koneen, joka tulee viemään avaruusturistit lennon ensimmäiselle etapille. Virgin Galacticin perustaja Richard Branson ja alusten suunnittelusta vastaava Burt Rutan esittelivät konetta lehdistölle Mojavessa 28. heinäkuuta.
”WhiteKnightTwo edustaa hiilikuitukomposiittien huippua lentosovelluksissa ja kaikki me Scaledin työntekijät olemme hyvin innostuneita SpaceShipTwon emoaluksen suorituskyvystä”, kommentoi Rutan. ”Uskon, että konetta tullaan kehittämään ja myymään myös muihin tarkoituksiin kuin Virgin Galacticin laukaisuihin. Toivomme, että koneen suorituskyky herättää ja innoittaa koko lento- ja avaruusteollisuutta uusien materiaalien ja teknologioiden käyttämiseen.”
Nyt esitelty suihkukone kuljettaa varsinaisen avaruusaluksen, SpaceShipTwo:n, noin 14 kilometrin korkeuteen, jossa avaruusalus starttaa moottorinsa. SpaceShipTwo lentää rakettimoottorinsa kiihdyttämänä hieman avaruuden rajana pidetyn 100 kilometrin yläpuolelle ja tarjoaa samalla matkustajilleen noin viiden minuutin painottomuuden.
Lentolippu maksaa noin 130 000 euroa ja niitä on varattu jo yli 200 kappaletta. Turistilentojen on määrä alkaa vuoden 2009 lopussa tai vuoden 2010 alussa.
Lue lisää Virgin Galacticin sivuilta (englanniksi)
