Jaostojen verkkosivuja uusitaan pilottiprojektissa

10.12.2012 klo 15.57, kirjoittaja
Kategoriat: Ilmakehän optiset ilmiöt , Matematiikka ja tietotekniikka , Myrskybongaus , Tekokuut ja raketti-ilmiöt , Yleiset jaostouutiset

Ursan jaostojen verkkosivuja uusitaan kevääseen asti kestävässä pilottiprojektissa.  Hankkeen tavoitteena on luoda jaostoja varten sivupohjat Ursassa käytettävään TYPO3-julkaisualustaan, jolla myös valtaosaa yhdistyksen pääsivuista ylläpidetään.

Tavoitteena on paitsi parantaa sivujen ylläpidettävyyttä, myös luoda rakenteeltaan yhtenäisemmät, mutta jaostojen omaleimaisuutta kunnioittavat sivupohjat.  Yhtenäisyydellä pyritään myös siihen, että sivut ovat paremmin yhteensopivat yhdistyksen sivujen kanssa.

Pilottihankkeessa ovat mukana ilmakehän optiset ilmiöt, myrskybongaus, tekokuut ja raketti-ilmiöt sekä matematiikka ja tietotekniikka.  Näiden osalta pyritään siihen, että uusiutuneet sivut olisivat käytettävissä vuoden 2013 aikana.  Jatkossa myös muut jaostot voivat halutessaan hyödyntää pilottihankkeen tuloksia.