Skip to content

Tähtiviisari

Suomalaista tähtiharrastusta

Viisari ei ole kuollut (ainakaan vielä)

Veikko Mäkelä 27.5.2010

Lähes puoleen vuoteen en ole ehtinyt kirjoitella blogiin. On ollut vähän huono omatunto lukijoita kohtaan. Toisaalta on yleensä muiden projektien kanssa ollut niin kiire, ettei blogiin kirjoittaminen ole aivan ensimmäisenä prioriteetissä.

Ajattelin, josko kirjoittelisin useammin mutta lyhyemmin, mitä on mielessä ja meneillään. Ei kuitenkaan ihan Twitter-tyylliin, vaan sentään muutamia lauseita enemmän.

Päällimmäisenä tässä on Ursa Minor -lehden kirjoitusten jälkeen ollut taas Ursan www-sivujen uudistamisprojekti, jota olen pikku hiljaa porjektin vetäjänä edistänyt.

Homma on edennyt verkalleen muiden töiden ohessa. Edistyminen on kuitenkin ollut nopeampa sen jälkeen, kun homassa siirryttiin yhden miehen OTO-projektista OTO-toimisen projektinvetäjän vetämään työryhmään. Apuna on nyt vähän laajempi joukko. Näin on parempi, vaikka se onkin välillä haastellista.

Aikataulua en paljasta, enkä uskalla vielä antaa mitään lupuksia. Joissain yhteyksissä olen harrastuspiireissä vähän vilautellut jo, millaista voisi olla tulossa.

Mutta, hengissä siis ollaan ja toivottavasti krijoituksia Viisariin taas alkaa ilmestyä.

Blogista | Projekteja | Sähköistä viestintää

Artikkelien selaus

PreviousHyvää Joulua
NextVuosikirjaa ja pimennyksiä

Viimeisimmät artikkelit

  • Cygnuksesta selvittiin kunnialla, osa III – tulevaisuus 29.7.2011
  • Cygnuksesta selvittiin kunnialla, osa II – tapahtuma 28.7.2011
  • Cygnuksesta selvittiin kunnialla, osa I – valmistelut 27.7.2011

Viimeisimmät kommentit

  • V. Kankare: Joulun toivotuksin
  • Kari A. Kuure: Joulun toivotuksin
  • VeikkoM: Ursa Minorin jälkeen

Arkistot

Kategoriat

Blogista Havaitsemisesta Jaostot Kirjatuotanto Projekteja Sekalaista Sähköistä viestintää Tapahtumia Tietotekniikkaa Yhdistystoimintaa

Meta

  • Kirjaudu sisään
  • Sisältösyöte
  • Kommenttisyöte
  • WordPress.org
Copyright © 2026. Tähtiviisari
Powered By WordPress and Silver Quantum