Toiminnan raportointi

Etusivu

Ohessa uusi tapa raportoida vuosittain harrastusryhmän toiminnasta Ursan toimintakertomusta varten. Täytä oheinen lomake niiltä osin kuin se ryhmäsi kannalta on olennaista. Kaikki kohdat eivät suinkaan ole pakollisia. Lähetä lopuksi. Tiedot postitetaan harrastustoimikunnalle.

Harrastusryhmän nimi:

Toimihenkilöt

Toimihenkilömuutokset 2019 (uudet, poistuneet, roolivaihdokset), vrt. myös Foorumin lista vastuuaktiiveista:

Tapahtumat

Ryhmällä oli toimintaa/organisointia seuraavissa tapahtumissa:
Cygnus 2019 (Hamina), ks. Cygnus-ohjelmasivut

Ryhmätapaamiset:
Aurinkokuntatapaaminen 8.-10.2.2019
Laitepäivät 5.-7.4.2019
Syvä taivas -tapaaminen 6.-8.9.2019
Myrskybongareiden syystapaaminen 27.-29.9.2019
Kerho- ja yhdistysseminaari 18.-20.10.2019
Matematiikka- ja tietotekniikkatapaaminen 2.-3.11.2019

Muut mahdolliset tapaamiset

Sähköinen viestintä

Ryhmällä on ollut viestintää seuraavilla kanavilla:
Sähköpostilista
Avaruus.fi-foorumi, ks. foorumilta)
Facebook-ryhmä
Harrastustoiminnan Youtube-kanava, ks. kanavalta
Twitter
WhatsUp
Telegram
Instagram
Muita kanavia:

Verkkosivustot:
Uudenmalliset verkkosivut (TYPO3-sivut)
Vanhanmalliset verkkosivut
Wikisivut
Erityisiä verkkopalveluita:

verkko/wikisivuja ylläpidetty

Julkaisutoiminta

Ryhmällä oli artikkeleita, uutisia, haastatteluita, asiantuntijalausuntoja yms.
Zeniitti-verkkolehdessä
Tähdet ja avaruus -lehdessä
Lehdissä, TV:ssä, radiossa tai muissa tiedotusvälineissä. Mitä, missä?

Havaintotoiminta, Taivaanvahti

Ryhmä oli mukana Taivaanvahdissa:
havaintoja ryhmän alasta
yhteenvetoja havainnoista (esim. Zeniitissä)
ryhmän alan uutisia Taivaanvahdin etusivulla, ks. uutiset
mukana moderoimassa havaintoja

Ryhmän alan 2019 havaintoja muualla
avaruus.fi-foorumilla
Facebookissa
www-sivuilla tai muilla kanavilla

Muu toiminta

Ryhmän erityisiä (uusia) toimintamuotoja, kokeiluja, projekteja, yhteishankintoja tms. sekä
muuta mainitsemisen arvoista (tapahtumista, viestinnästä, julkaisutoiminnasta, muusta):